Premiera kart graficznych Radeon RX 7900 XT i Radeon RX 7900 XTX to jedno z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń tego roku. Jeśli planujecie zakup takiego modelu, to mamy dobre wieści.
Karty graficzne Radeon RX 7900 XT i Radeon RX 7900 XTX zostały zapowiedziane już na początku miesiąca, ale na ich dostępność jeszcze będziemy musieli jeszcze trochę poczekać – sklepowa premiera została zaplanowana dopiero na 13 grudnia. Mamy jednak dobre wieści dla zainteresowanych kartami.
Karty Radeon RX 7900 XT i XTX – jaka dostępność na premierę?
Podstawową kwestią jest dostępność sprzętu. Co z tego jeśli producent zaplanuje premierę kart na dany dzień, jeśli realnie nie będzie ich w sklepach lub będzie ich mała ilość.
AMD oficjalnie mówi o dostępności referencyjnych modeli w oficjalnym sklepie od 13 grudnia i u partnerów od połowy miesiąca:
Oczekuje się, że karty graficzne z serii AMD Radeon RX 7900 będą dostępne na stronie AMD.com od 13 grudnia 2022 roku oraz u głównych partnerów, w tym ASRock, ASUS, Biostar, Gigabyte, MSI, PowerColor, Sapphire Vestarmor, XFX i Yeston od połowy grudnia.
W sieci pojawiają się jednak całkiem optymistyczne przecieki – mówi się o dobrej dostępności kart na premierę. Nie wiadomo jednak, czy podaż sprzętu będzie odpowiednia do zainteresowania sprzętem. Dużo będzie zależeć od tego, jak realnie on wypadnie w testach.
Niereferencyjne wersje? Tak, ale mogą być droższe
Firma AMD przygotowała referencyjne wersje kart Radeon RX 7900 XT i Radeon RX 7900 XTX, ale partnerscy producenci przygotowują też autorskie wersje (m.in. ASUS TUF i PowerColor Red Devil. i Sapphire Nitro). Konstrukcje będą korzystać z ulepszonego chłodzenia, co powinno mieć wpływ na temperatury, kulturę pracy i lepszy potencjał na podkręcanie.
PowerColor Radeon RX 7900 XTX Red Devil – jedna z niereferencyjnych wersji nowego Radeona
Niedawno pojawiły się sugestie, jakoby niereferencyjne wersje nie były dostępne od razu na premierę. Redaktorzy z serwisu ComputerBase obalili te plotki – przynajmniej dwóch partnerów „czerwonych” planuje wprowadzić swoje modele do sprzedaży już w połowie grudnia. Harmonogram podobno jest jednak bardzo napięty, więc nie można wykluczyć scenariusza, że terminu nie uda się dotrzymać.
Problemem mogą być jednak ceny takich niereferencyjnych modeli. Lepsze chłodzenie może podnieść koszt produkcji sprzętu, co na pewno przełoży się na wyższe ceny w sklepach. Widać to chociażby po modelach GeForce RTX 4000 – lepsze wersje są dużo droższe względem cen sugerowanych przez Nvidię.
Źródło: AMD, ComputerBase, PowerColor, foto: Wojciech Spychała
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS