W odnowionym parku nie pojeździsz na rowerze czy hulajnodze. Zabronione jest też palenie papierosów i picie alkoholu. Nie pobawisz się na festynie czy innej imprezie masowej, bo takie nie będą organizowane w parku. Tak wynika z przyjętego regulaminu. Na ile będzie on przestrzegany, czas pokaże…
ALEKSANDRA CZAJKOWSKA
Od 22 grudnia można oficjalnie cieszyć się zrewitalizowanym parkiem miejskim. Jak to robić, żeby go nie zniszczyć? Ma w tym pomóc uchwalony przez radę miasta regulamin, który określa zasady korzystania z parku (patrz ramka). – Został on napisany wzorując się na innych regulaminach parków na terenie Warszawy i wokół stolicy – wyjaśnił na sesji prezydent Jarosław Margielski.
W regulaminie czytamy, że właścicielem parku jest miasto. Zasady korzystania z parku mówią o zachowaniu ciszy w godzinach od 22 do 6., przestrzeganiu porządku i czystości, poszanowaniu urządzeń i wyposażenia oraz zieleni, przestrzeganiu ogólnych zasad savoir-vivre’u, stosowaniu się do znaków i tablic informacyjnych. Na terenie muszli koncertowej obowiązuje zakaz wstępu osób nieupoważnionych na scenę oraz do pomieszczeń. W parku obowiązuje też zakaz używania materiałów pirotechnicznych. Jeśli w przyszłości zajdzie taka konieczność, pokaz sztucznych ogni będzie możliwy z tarasu liceum.
Spacer z psem na smyczy obok roweru
Podczas omawiania regulaminu najwięcej kontrowersji wśród radnych wzbudził zapis dotyczący psów. Na komisji budżetu przegłosowano, że do zrewitalizowanego parku zabrania się wprowadzania zwierząt domowych i hodowlanych. Wiceprzewodniczący rady miasta Arkadiusz Krzyżanowski zauważył, że zgodnie z prawem nie można zabronić wprowadzania psów. Na sesji potwierdziła to radca prawny.
– Nie można wprowadzić całkowitego zakazu wprowadzenia zwierząt. Osoby niewidome chodzą z psami przewodnikami, a takie osoby będą ograniczone – mówiła mecenas Eligia Bojko-Masny. Po burzliwej dyskusji uzgodniono, że psy i inne zwierzęta domowe, mogą wejść do parku, ale tylko na smyczy.
– Czy pies będzie na smyczy, czy bez, to i tak będzie zanieczyszczał park. Małe krzewy zostaną zniszczone, kto za to zapłaci? – pytał na sesji radny Andrzej Sałaga, który był za zakazem wprowadzania psów do parku. – W regulaminie jest obowiązek poruszania się ścieżkami. Jeśli będą na smyczy, nie będą biegać po parku samopas, tylko spacerować z właścicielem – stwierdził Krzyżanowski.
Nie tylko psy są w parku na cenzurowanym, ale i rowery. Nie można nimi jeździć, a tylko je prowadzić. Przy głównych wejściach ustawione są stojaki dla tych, którzy wolą zostawić rower, zanim wybiorą się na spacer.
– Otrzymaliśmy wytyczne od wykonawcy odnośnie użytkowania nawierzchni alejek. Nie można poruszać się po nich rowerami i hulajnogami. Stąd wziął się ten zapis w regulaminie – wyjaśniła na sesji Karolina Wojnicz, zastępca naczelnika wydziału gospodarki komunalnej w urzędzie miasta.
Tablice z regulaminem zostaną ustawione przy wejściach do parku. Jak będzie sprawdzane, czy zasady są przestrzegane? Park jest objęty monitoringiem. – Rozważamy opcję całodobowego monitoringu. Na początek dostęp do niego mieliby dozorcy w urzędzie miasta, którzy w razie potrzeby będą wzywać policję – mówił prezydent. Docelowo podgląd kamer ma mieć policja. Rozważane jest też wynajęcie stałej ochrony parku, ale rocznie byłby to koszt ok. 180 tys. zł.
Poranna kontrola
Obowiązki administratora parku pełni wydział gospodarki komunalnej urzędu miasta (tel. 22 7792001 wew. 139). Tam można kierować wszystkie uwagi i zgłoszenia.
– Kontrolujemy park codziennie. Pracownik wydziału zawsze rano przechodzi przez cały park i sprawdza, czy coś zostało uszkodzone albo gdzieś trzeba posprzątać. Reagujemy na bieżąco – zapewnia Andrzej Hałaczkiewicz, naczelnik wydziału gospodarki komunalnej.
Kosze w parku są opróżniane trzy razy w tygodniu, codziennie jest tam ekipa sprzątająca. – Jeśli ktoś coś zniszczy, zgłaszamy to na policję
i mając nagrania z monitoringu dołączamy materiał dowodowy
– mówi naczelnik. Na razie w parku nie ma większych zniszczeń, były tylko drobne uszkodzenia przy tężni.
Zmiana wizerunku parku kosztowała ponad 9 mln zł. Teraz trzeba zadbać, żeby park nie został zniszczony. – Ludzie nie czytają regulaminów. Problemem są rowery, ludzie przyzwyczaili się, że można tam nimi jeździć. Druga sprawa to psy biegające bez smyczy – uważa radny Andrzej Gurdziel, który zaproponował ustawienie dodatkowych tablic obrazkowych z przekreślonym rowererm i psem na smyczy. Prezydent zapowiedział, że takie oznaczenia zostaną zamontowane.
Nazwy dla bram
Radna Jadwiga Czarnowska zasugerowała, żeby bramom przy wejściach do parku nadać nazwy. Pomysł spodobał się prezydentowi. Radni mają zastanawiać się nad propozycjami. Jarosław Margielski poinformował też, że miasto złoży wniosek o dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych na remont chodników przy ul. Poniatowskiego i Filipowicza od strony parku. Z kolei wykonawca rewitalizacji parku
w ramach dobrej współpracy wyremontuje nawierzchnię wokół krzyża przy ul. Poniatowskiego. Sam krzyż też zostanie w tym roku wymieniony.
Stan nawierzchni alejek w parku od strony ul. Poniatowskiego też ma się poprawić. – Już zgłosiliśmy to wykonawcy, który w ramach gwarancji, poprawi nawierzchnię, gdy tylko pozwoli na to pogoda – zapowiedział prezydent.
Na terenie parku zabrania się:
- spożywania napojów alkoholowych oraz środków psychoaktywnych,
- palenia ognisk i grillowania,
- jazdy na rowerze, hulajnogach oraz wrotkach (z wyjątkiem służb technicznych),
- organizowania imprez oraz używania urządzeń nagłaśniających i innych wywołujących hałas bez zgody administratora,
- niszczenia obiektów i roślin poprzez malowanie farbami,
lakierami oraz innymi substancjami, które trudno jest usunąć, - zaśmiecania, zanieczyszczenia terenu,
- wjazdu wszelkich pojazdów samochodowych i motocykli z wyjątkiem
pojazdów służb technicznych, - wnoszenia i używania materiałów pirotechnicznych,
- wprowadzania zwierząt domowych bez smyczy.
Na terenie tężni zabrania się:
- wyciągania z tężni gałązek tarniny,
- wchodzenia na drewnianą konstrukcję tężni,
- używania ognia,
- picia solanki i używania jej do celów spożywczych,
- dopuszczania do tężni zwierząt.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS