A A+ A++

54 proc. przedsiębiorstw obawia się wyższych cen energii, surowców i materiałów; a 52 proc. rosnących kosztów pracy – poinformowano w badaniu “2024 rok z perspektywy mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw”.

Czego boją się małe firmy? Cen energii i kosztów pracy
fot. Arlington Research / / Unsplash

Jak wynika z badania, w tym roku przedstawiciele mikro-, małych i średnich firm mają największe obawy związane z kosztami prowadzenia działalności.

“Zaniepokojenie związane z prowadzeniem działalności w 2024 roku deklaruje aż 96 proc. z nich” – wynika z badania Kaczmarski Group “2024 rok z perspektywy mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw”.

Z badania wynika, że 54 proc. przedsiębiorstw obawia się wyższych cen energii, surowców i materiałów; a 52 proc. rosnących kosztów pracy. Wśród mikrofirm, zatrudniających do dziewięciu pracowników, wysokich wydatków na funkcjonowanie obawia się ponad 57 proc. podmiotów. “Jako szczególne obciążenie postrzega je przede wszystkim budownictwo (59 proc.), produkcja oraz usługi (57 proc. w obu przypadkach)” – podano.

Jak dodano, obawa o rosnące koszty pracy jest bardziej wyrównana między branżami, jednak największe zaniepokojenie odczuwa budownictwo (61 proc.). “Branża budowlana obawia się także spadku liczby klientów, sprzedaży i zysków. Takich kłopotów spodziewa się 44 proc. jej przedstawicieli, a więc najwięcej spośród wszystkich sektorów” – wskazano. Według Krajowego Rejestru Długów, w budownictwie długi sięgają półtora miliarda złotych, a w ciągu ostatniego roku wzrosły o 13 proc.

“Ostatnie lata były wyzwaniem dla niemal wszystkich obszarów gospodarki, dlatego firmy spodziewają się, że w 2024 roku też nie będzie im lekko. Jedynie 4 procent z nich nie martwi się tym, co przyniosą kolejne miesiące. Szczególne zaniepokojenie odczuwa budownictwo, a więc sektor, który faktycznie ma za sobą trudne doświadczenia” – podkreśla prezes Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej Adam Łącki.

Na liście obaw firm znalazła się obawa dotycząca spadku liczby klientów, wartości sprzedaży oraz zysków (38 proc. badanych podmiotów). Oprócz budownictwa, niepokój w tym obszarze odczuwają handel i usługi. Zadeklarowało go 39 proc. przedstawicieli tych sektorów. Obawy dotyczą również w większym stopniu mikrofirm (44 proc. wskazań).

“Trzech na 10 przedstawicieli MŚP boi się wprowadzenia niekorzystnych dla przedsiębiorstw zmian w prawie, a wśród nich są przede wszystkim firmy z sektora usług oraz mikrofirmy” – podano. Zaznaczono, że co czwarta firma MŚP w 2024 r. boi się niewypłacalności i zatorów płatniczych, a w tym 50 proc. przedstawicieli budownictwa.

Badanie „2024 rok z perspektywy mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw” przeprowadzono w grudniu 2023 r. na grupie 620 firm z sektora MŚP przez IMAS International na zlecenie Kaczmarski Group. (PAP)

autorka: Aneta Oksiuta

aop/ amac/

Źródło:PAP
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułInformacja w sprawie kwalifikacji wojskowej w 2024 roku
Następny artykułDroga S3. Szklanka, seria wypadków, ranni i pies błąkający się po drodze