A A+ A++

Preferencja dotyczy wyrobów, wobec których obowiązek podatkowy powstanie do końca br.

Do 31 grudnia 2020 r. obowiązywać będzie też inne zwolnienie wprowadzone najnowszym rozporządzeniem. Dotyczy ono braku obowiązku oznaczania płynu do e-papierosów i tytoniowych wyrobów nowatorskich podatkowymi znakami akcyzy (dla wyrobów, dla których obowiązek podatkowy powstał po 30 czerwca br.).

W tym drugim przypadku chodzi o znaki, które na wyroby akcyzowe nanoszą m.in. podmioty prowadzące składy podatkowe, importerzy i producenci. Znaki legalizacyjne muszą natomiast widnieć na produktach oferowanych do sprzedaży.

Opłata za "małpki". Producenci wódki protestują
Opłata za “małpki”. Producenci wódki protestują

Zobacz również

Ministerstwo Finansów zdecydowało się na wprowadzenie tych zwolnień z uwagi na trwającą epidemię koronawirusa. Wyjaśniło, że Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych nie może z tego powodu swobodnie nawiązywać kontaktów z kontrahentami, przez co zagrożony został harmonogram prac nad banderolowaniem.

Resort nie zdecydował się natomiast na dalsze utrzymanie zerowej stawki akcyzy. To oznacza, że od lipca br. od obu rodzajów wyrobów powinien być pobierany podatek.

Przeciwko temu protestowali w trakcie konsultacji przedsiębiorcy. Zwracali uwagę, że opodatkowanie płynu do e-papierosów i wyrobów nowatorskich, przy jednoczesnym ich zwolnieniu z obowiązku banderolowania, może doprowadzić legalny rynek do zapaści. Ani konsumenci, ani fiskus nie będą bowiem w stanie rozróżnić produktów z zapłaconą akcyzą od tych oferowanych nielegalnie.

Obawy te podziela Szymon Parulski, doradca podatkowy w kancelarii Parulski i Wspólnicy.

Brak znaków akcyzy przy jednoczesnym opodatkowaniu płynów do e-papierosów i tytoniu do podgrzewania jest bardzo złym rozwiązaniem, ponieważ weryfikacja legalności produktu będzie praktycznie niemożliwa i to nie tylko teraz, lecz także w kolejnych latach. Nieuczciwe podmioty zawsze będą m … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCEO o zdrowiu "COVID-19 to test dla naszego społeczeństwa" Rozmowa z Prezesem Ipsen Poland
Następny artykułImpresje w czasie pandemii