Cel uświęca środki głosi powiedzenie. Pewnie nie w każdej sytuacji i trzeba zważyć wszelkie racje. Ale na polu odpadowym a dokładniej edukacji ekologicznej mieszkańców warto czasem wrócić nawet do abecadła.
Właśnie odpadowe abecadło, a w zasadzie słownik, opracowano w Gdańsku i rozpowszechniono wśród mieszkańców. Można tam znaleźć bazę odpadów – alfabetyczny spis z informacją co i gdzie wyrzucić, dane o działaniu PSZOKu, odpadowe fakty i mity, zasady segregacji i różne inne przydatne informacje. Każdy może to pobrać tutaj, szczególnie interesująca powinna być sekcja z faktami i mitami. Można zweryfikować jak to jest z wrzucaniem wszystkiego na jedną śmieciarkę, myciem odpadów itd.
Z kolei w Katowicach zaplanowano kampanię “Wspólne rady na odpady” wykorzystując motyw puzzli. Przyświecały jej różne hasła w formie par, przykładowo: “Ty pamiętaj o zgniataniu odpadów – My wywieziemy ich więcej” albo “Ty wystaw odpady do odbioru przed 6:00 rano – My wywieziemy je zgodnie z harmonogramem”. Niby rzeczy oczywiste, ale jak pokazuje praktyka – trzeba o nich przypominać.
Innym ciekawym gdańskim pomysłem był projekt “Szanuję-segreguję”. Tamtejszy zakład gospodarki komunalnej zaprosił kilka rodzin do eksperymentu. Były one raz w tygodniu odwiedzane przez pracowników i badano ilość odpadów generowanych w poszczególnych frakcjach w wydzielonych pojemnikach. W kolejny etapie wyposażono rodziny w specjalny sprzęt ułatwiający segregację i przeszkolono ich członków z zasad segregacji i ograniczania ilości odpadów. W ostatnim etapie ponownie zmierzono ilości odpadów według frakcji. Może to być cenne doświadczenie dla osób twierdzących, że w bloku trudno o segregację.
Gniezno natomiast przygotowano spoty radiowe, specjalne magnesy na lodówki z grafikami obrazującymi zasady segregacji oraz tablice informacyjne za wiaty śmietnikowe.
W Dębicy mamy ulotki – ostatnio odświeżoną wersję można było otrzymać m.in. w ratuszu. To ważne, ale nadal trzeba większego wysiłku na rzecz edukacji ekologicznej. Wszystkim nam się to opłaci.
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów do artykułu:
Czasem warto wrócić do abecadła. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty, zgłoś go za pomocą linku “zgłoś”.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS