A A+ A++


dodano: 26.01.2024

Prezydent Zamościa przypomina przedsiębiorcom, którzy w sklepach i lokalach gastronomicznych na terenie miasta prowadzą sprzedaż alkoholu, o obowiązku złożenia w Urzędzie Miasta Zamość oświadczenia o wartości sprzedanych w roku 2023 napojów alkoholowych oraz uiszczenia I raty opłaty za korzystanie z zezwoleń. Oświadczenie trzeba wnieść w ustawowym terminie tj. do dnia 31 stycznia 2024 r. Można je złożyć w Biurze Obsługi Interesanta UM Zamość (parter Ratusza), gdzie również można otrzymać odpowiednie druki, a później odebrać wyliczenie opłat.

Taki sam termin – 31 stycznia – dotyczy też uiszczenia I raty opłaty za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych. Opłata, o której mowa z reguły wnoszona jest w trzech równych ratach – w terminach do 31 stycznia, 31 maja i 30 września danego roku kalendarzowego. W roku nabycia zezwolenia lub utraty jego ważności, opłata jest proporcjonalna do okresu ważności zezwolenia i wówczas nie jest rozkładana na raty.
W przypadku niezłożenia w terminie oświadczenia lub nieuiszczenia raty przedsiębiorca ma kolejne 30 dni na dopełnienie tego obowiązku. Ale nie za darmo – jeżeli chce utrzymać zezwolenie musi dodatkowo zapłacić „karę” w wysokości 30 procent opłaty rocznej za nieterminowe złożenie oświadczenia, dodatkowo taką samą karę poniesie za nieuiszczenie w terminie I raty opłaty.
Niedochowanie dodatkowego 30-dniowego terminu rodzi już bardzo poważne konsekwencje – zezwolenie wygasa z mocy prawa. W dodatku taki przedsiębiorca może wystąpić z wnioskiem o wydanie nowego zezwolenia nie wcześniej niż po upływie 6 miesięcy.
Przepisy ustawy nie pozwalają prezydentowi ani odstąpić od nałożenia na „spóźnialskich” karnej opłaty, ani zmniejszyć jej czy nawet rozłożyć na raty. Dlatego osoby posiadające zezwolenia na sprzedaż alkoholu muszą szczególnie dbać o dochowanie terminów i rzetelne wypełnienie oświadczeń. W przypadku przedstawienia w oświadczeniu fałszywych danych prezydent cofa przedsiębiorcy zezwolenie. Z wnioskiem o ponowne wydanie zezwolenia taka osoba może wystąpić nie wcześniej niż po upływie 3 lat.
Na koniec bardzo dobra wiadomość dla przedsiębiorców – stawki opłat za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż alkoholu już od kilkunastu lat nie zmieniały się i w tym roku także nie wzrosną.

Miasto Zamość


dodano: 24.01.2024

Zderzenie ciężarówki z osobówką w Rogóźnie

Dwie osoby trafiły do szpitala na skutek wczorajszego wypadku do którego doszło na ul. Józefowskiej w Rogóźnie. 63-letni kierujący Volkswagenem skręcając w lewo, nie upewnił się co do możliwości bezpiecznego wykonania manewru i uderzył w bok wyprzedzającego go Mercedesa. Kierujący byli trzeźwi. Wyjaśniamy szczegółowe okoliczności tego zdarzenia i apelujemy o rozwagę za kierownicą.


Zobacz materiał


dodano: 26.01.2024

Zatrzymany 37-latek poszukiwany za przestępstwa o charakterze pedofilskim

Lubelscy „łowcy głów” zatrzymali 37-latka z powiatu tomaszowskiego. Mężczyzna poszukiwany był za przestępstwa o charakterze pedofilskim, których dopuścił się za pośrednictwem Internetu. Łącznie do odbycia ma karę 1 roku i 3 miesięcy pozbawienia wolności. 37-latek trafił już do zakładu karnego.
Funkcjonariusze Wydziału Poszukiwań i Identyfikacji Osób Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie ustalili miejsce ukrywania się poszukiwanego 37-latka z powiatu tomaszowskiego. W miniony poniedziałek zatrzymali go na terenie województwa śląskiego. Mężczyzna poszukiwany był od listopada ubiegłego roku.


Zobacz materiał


dodano: 23.01.2024

Paryskiego szyku nie będzie

• Hurtowe ilości wyrobów, w tym m.in. etykiety i zawieszki do odzieży, na których widniała nazwa francuskiej firmy modowej, a także naklejki z kodami kreskowymi i QR ujawnili funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z przejścia granicznego w Hrebennem.
• Niewykluczone, że wyroby przeznaczone były do „ometkowania” podrabianej odzieży.
• Przeciwdziałając procederowi wprowadzania do obrotu towarów podrabianych i pirackich Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) wspiera uczciwych przedsiębiorców, dba o prawa twórców i chroni konsumentów.


Zobacz materiał


dodano: 24.01.2024

Policjanci z Posterunku Policji w Zwierzyńcu zatrzymali do kontroli drogowej kierującego samochodem marki Renault, który nie zastosował się do znaku „Stop”. W trakcie realizowanych czynności zweryfikowali też jego stan trzeźwości urządzeniem służącym do wstępnego sprawdzenia, czy kierujący znajduje się pod działaniem alkoholu. Czerwona lampka na urządzeniu wskazywała, że mężczyzna nie powinien tego dnia siadać za kierownicę auta. Późniejsze badanie tylko potwierdziło ten fakt. Mężczyzna miał blisko 1,5 promila.


Zobacz materiał

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTusk kontynuuje politykę PiS? Prawie 100 zdarzeń, których miało już nie być. „Zmian nie widać”
Następny artykuł22 cudzoziemców będzie musiało wyjechać z Polski