A A+ A++

Równo 10 lat temu do istnienia powołane zostały: Koło teatralne „Wpół do czwartej” oraz Zespół Śpiewaczy Czeremcha, działające prężnie przy Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Wieluniu. Jublileusz 10 – lecia stał się okazją do spotkań, gratulacji i wspomnień.

W spotkaniu koła teatralnego, podczas którego nie mogło zabraknąć jubileuszowego tortu oraz filmu dokumentującego twórczy dorobek grupy, uczestniczyli: Marek Berger, Bogumiła i Eugeniusz Gońdowie, Dorota Jama, Anita Kuś, Iwona Podeszwa i Maria Wardęga.

Koło zrzesza w swoim gronie studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku, uczniów wieluńskich szkół średnich oraz osoby czynne zawodowo. Opiekunem grupy, a zarazem reżyserką i scenarzystką spektakli jest Maria Wardęga, na co dzień nauczycielka w Zespole Szkół nr 2 im. Jana Długosza w Wieluniu.

Dotychczas zespół zaprezentował wieluńskiej publiczności 11 spektakli: „List do świata” na podstawie twórczości Emily Dickinson, „Podszewka świata” na podstawie twórczości Czesława Miłosza, „Nie zasługuje świat na koniec świata” na podstawie twórczości Wisławy Szymborskiej, „Noc” na podstawie książki Andrzeja Stasiuka, „Mrożek – Próba” na podstawie twórczości Sławomira Mrożka, „W małym dworku” na podstawie utworu Stanisława Ignacego Witkiewicza, „Niewolnicy zieleni” na podstawie Ferdydurke Witolda Gombrowicza, „Sztuka bez tytułu” na podstawie twórczości Stanisława Ignacego Witkiewicza, „Pieszo” na podstawie utworu Sławomira Mrożka, „Przedstawienie Hamleta we wsi Głucha Dolna” na podstawie utworu Ivo Brešana oraz „Czarownice z Salem” na podstawie dramatu Arthura Millera „Czarownice z Salem”.

Zapraszamy wszystkich chętnych do współpracy. Spotkania koła odbywają się raz w tygodniu, we wtorek o 15.30 w czytelni Biblioteki.

Z kolei podczas jubileuszu Zespołu Śpiewaczego Czeremcha nie mogło zabraknąć próbki twórczości zespołu, w którego skład wchodzą członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Rudzie, a także przedstawiciele lokalnej społeczności.

Obecnie Czeremcha liczy 17 osób. Są to: Piotr Bednarek, Justyna  Błaszczak, Marianna Cichoń, Bogusława Czerniak, Maria Dydyna, Franciszek Górka, Krzysztof Grzeżółkowski, Mirosława Jama, Kazimierz Jasiński, Bogumiła Jaworska, Helena Kaczmarzyk, Irena Kik, Mirosława Kotala, Maria Kozioł, Maria Łyczko, Maria Podyma, Małgorzata Trzanek.

Od 2013 roku “Czeremchy” występują w  wieluńskim stroju ludowym, zakupionym przez Miejską i Gminną Bibliotekę Publiczną w Wieluniu w ramach projektu „Nasz region-nasza
tradycja aktywizacja środowiska wiejskiego”.

Opiekunem muzycznym Zespołu jest od 2015 r. Tomasz Majtyka. W latach 2011-2014 instruktorem Czeremchy był Marek Dera, muzyk kompozytor, folklorysta, ojciec sukcesów wieluńskiego folkloru.

Zespół Śpiewaczy Czeremcha z ogromnym zaangażowaniem i pasją kultywuje tradycje ludowe i śpiewacze regionu wieluńskiego. Swymi występami uświetnia uroczystości lokalne: gminne
i powiatowe dożynki, uroczystości religijne, imprezy kulturalne, oświatowe. Czeremcha promuje nasz region na terenie całego kraju. Ma na swoim koncie również występ za granicą, w czeskich Petrovicach.

W ciągu 10 lat swojej działalności  Zespół uczestniczył w kilkudziesięciu przeglądach, koncertach i imprezach  folklorystycznych o charakterze regionalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień.

Najważniejsze sukcesy Czeremchy:
1.    Pierwsze miejsce na II Międzypowiatowym Przeglądzie Kapel i Zespołów Śpiewaczych
w Działoszynie,
2.    Drugie miejsce na XVII Przeglądzie Kolęd i Pastorałek „Brzeskie Kolędowanie” w Brzegu,
3.    Trzecie miejsce na XV Przeglądzie Twórczości Seniorów w Sieradzu,
4.    Drugie miejsce Pań i trzecie miejsce Panów na Międzypowiatowym Przeglądzie Zespołów Śpiewaczych Ostrówek 2019,
5.    Wyróżnienie na Międzynarodowym Przeglądzie Zespołów Regionalnych w Zebrzydowicach,
6.    Nominacja i udział w 49. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym.
7.    Srebrny Biskupicki Złoty Kłos na VII Przeglądzie Zespołów Ludowych w Biskupicach Oławskich.   

Zespół Śpiewaczy Czeremcha  w roku 2016 i 2017 był nominowany do nagrody Wieluńska Wieża  Sukcesu w kategorii kultura.

W 2019 roku Zespół został uhonorowany Nagrodą Marszałka Województwa Łódzkiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechnianie i ochronę dóbr kultury oraz szczególne  zaangażowanie w pracę na rzecz kultury.

Zdjęcia i info: Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Wieluniu

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPrezes NIK chce uchylenia rozporządzenia o Funduszu Sprawiedliwości
Następny artykułFiodor Łapin przed PBN 11: Jeżewskiemu łatwiej będzie przygotować się do nowego rywala niż do Cunninghama