A A+ A++

Zawoja to bajeczna miejscowość położona na południu Polski, tuż przy granicy ze Słowacją. Stanowi ona nie tylko znakomitą bazę wypadową na Babią Górę, ale i może pochwalić się ciekawym rekordem. Ta małopolska wieś liczy 100,78 m kw. i 18 kilometrów długości. Czyni ją to nie tylko najdłuższą, ale i największą pod względem powierzchni w Polsce. 

Zobacz wideo
Tam turyści jeszcze nie latają, a warto. Nieoczywiste kierunki wakacji

Babia Góra. Przeklęta Królowa Beskidów?

Jak już wspominaliśmy, Zawoja jest świetną bazą wypadową na pobliską Babią Górę, nazywaną także Królową Beskidów. Najwyższy szczyt masywu to Diablak, który wznosi się na wysokość 1724 m i co roku przyciąga tłumy miłośników górskich krajobrazów. Choć rozpościerają się stąd zapierające dech w piersiach widoki, to wielu uważa górę za… najbardziej przeklęte miejsce w Polsce. Wszystko za sprawą licznych legend ludowych. 

Jak zauważa serwis kobieta.interia.pl, zgodnie z jedną z nich na Babiej Górze ma znajdować się przejście między światami, gdzie wędrują zbłąkane dusze. Niektórzy twierdzą, że miejsce to ma moc przywoływania ludzi. Legendy głoszą, że śmiałkowie, którzy przybyli tam w nocy, znikali w tajemniczych okolicznościach. 

Inni wierzą, że dawniej na Diablaku stał zamek wzniesiony przez władcę piekieł dla zbójnika, który oddał mu swoją duszę. Budowla jednak się zawaliła, zabierając życie nieszczęśnika. Dziś na miejscu pozostały jedynie kamienie, a według niektórych wciąż można usłyszeć tam dźwięk uderzeń ciupagi. Podobnych legend jest znacznie więcej – niektórzy mówią, że we wnętrzu góry mieszkają smoki, a inni, że na szczycie odbywały się sabaty czarownic. 

Zawoja – najdłuższa wieś w Polsce. Atrakcji nie brakuje

Oczywiście poza mrocznymi opowieściami, Zawoja ma do zaoferowania znacznie więcej. Jak przekonuje serwis zawojka.pl, na terenie Babiogórskiego Parku Narodowego wytyczono jedne z najpiękniejszych szlaków turystycznych w polskich górach. Warto wybrać się tu na spacer ścieżkami edukacyjnymi, odwiedzić Muzeum Babiogórskie czy Skansen na Markowych Rówieńkach.

Podczas pobytu koniecznie wybierzcie się także do Kościoła św. Klemensa, którego historia sięga XVIII wieku, zobaczcie wodospad na Mosornym Potoku i kapliczkę zbójnicką na Policznem. Zimą ogromną atrakcją są kuligi, po których zakończeniu odbywają się ogniska przy góralskiej muzyce. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOficjalne otwarcie XXX Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży (zdjęcia)
Następny artykułMożna już kupić bilety na XIX Wiosenny Festiwal Artystów Piosenki „Pamiętajcie o ogrodach”