“Piątkowe stanowisko trzech ‘neosędziów’ w sprawie świadka na ślubie Ziobry nie jest uchwałą Sądu Najwyższego i nie jest wiążące” – napisał europoseł Michał Szczerba, odnosząc się do sprawy prok. Dariusza Barskiego.
Marcin Romanowski stwierdził z kolei, że decyzje sądów oznaczają “czarny piątek” dla Donalda Tuska. Uznał, że postanowienia pozwolą wyprowadzić Polskę z panującego bezprawia.
“Po decyzji SN i SO na dziś 2:0 dla Polski. Czarny piątek dla Tuska i bodnarowskich uzurpatorów. Ważny krok dla przywrócenia w Polsce prawa i porządku. Winni bezprawia muszą ponieść odpowiedzialność, aby nikt więcej nie sięgał po bandyckie metody” – napisał na platformie X.
Podobne zdanie wyraził były minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Według niego orzeczenie Sądu Najwyższego potwierdza, że Donald Tusk i Adam Bodnar dokonali “kryminalnego puczu” w Prokuraturze Krajowej. “Dariusz Barski pozostaje legalnym Prokuratorem Krajowym, a nominaci Tuska i Bodnara działają bezprawnie” – podkreślił.
Burza w sieci po decyzjach sądów. “Opinia trzech gości”, “Nie zejdę z obranej drogi”
Z kolei Roman Giertych ocenił, że postanowienie Sądu Najwyższego nie było “wyrokiem” a “opinią trzech gości“. “W sprawie Barskiego nie orzekał Sąd Najwyższy. To tylko “osoby” wyłonione w niekonstytucyjnej procedurze, wspólnie i w porozumieniu przez neoKRSi prezydenta” – brzmi przekazany przez niego wpis.
W sprawie głos zabrał także minister sprawiedliwości Adam Bodnar. Ocenił, że “neosędziowie” SN bronią swoich stanowisk i “upolitycznienia wymiaru sprawiedliwości”. Według niego, ci mieli na celu “zablokować proces rozliczeń“.
“Dzisiejsze stanowisko trzech neosędziów nie jest uchwałą Sądu Najwyższego i nie jest wiążące. Nie zejdę z obranej drogi przywracania obywatelom niezależnego sądownictwa i prokuratury” – napisał w mediach społecznościowych.
Spór o Prokuraturę Krajową. O co chodzi ze sprawą prok. Dariusza Barskiego?
Komentarze polały się po piątkowej decyzji Izby Karnej Sądu Najwyższego, która orzekła, że przywrócenie Dariusza Barskiego ze stanu spoczynku i powołanie go na prokuratora krajowego w 2022 r. było wiążące i skuteczne prawnie. Jest to efekt toczonego od stycznia sporu dotyczącego Prokuratury Krajowej.
Wówczas minister sprawiedliwości Adam Bodnar wręczył Barskiemu dokument, w którym stwierdzono, że jego ponowne powołanie do służby było bezprawne. Jego miejsce w strukturach PK zajął tymczasowo prok. Jacek Bilewicz. Następnie konkurs na to stanowisko wygrał w drugiej połowie lutego prok. Dariusz Korneluk, którego w połowie marca premier powołał na nowego prokuratora krajowego.
Sprawa Marcina Romanowskiego. Jest postanowienie sądu
Romanowski w latach 2019-2023 był wiceszefem resortu sprawiedliwości, a od 2018 roku także pełnomocnikiem ministra sprawiedliwości Zbigniewa Zioboro ds. Funduszu Sprawiedliwości. Toczące się obecnie śledztwo bada wyprowadzanie pieniędzy z Funduszu, m.in. na zakup systemu szpiegującego Pegasus. Nad politykiem ciąży 11 zarzutów.
W nocy z 16 na 17 lipca lipca warszawski sąd rejonowy zdecydował, że Romanowski pozostanie na wolności z uwagi na fakt posiadania immunitetu Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Jednakże wcześniej polski Sejm uchylił mu immunitet poselski, a prokuratura uznała, że zakres ochrony immunitetowej ZPRE nie obejmuje zarzucanych Romanowskiemu czynów.
Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage – polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS