2023-04-25 13:46
publikacja
2023-04-25 13:46
Scenariusz makrofiskalny w APK jest skorygowany o naturalne oszczędności wydatkowe, biorąc pod uwagę historyczne różnice między prognozowanymi a zrealizowanymi wydatkami sektora – poinformował główny ekonomista Ministerstwa Finansów Łukasz Czernicki.
“Pierwszy raz zdecydowaliśmy się w tym roku, aby scenariusz fiskalny skorygować o pewne naturalne oszczędności, które pojawiają się w sektorze instytucji rządowych i samorządowych. (…) Wszystkie nasze prognozy fiskalne czy w APK, czy w ustawie budżetowej, jeżeli mówimy o całym sektorze, powinny zakładać naturalne oszczędności 1-1,5 pp. Pierwszy raz w tym roku zdecydowaliśmy się na to, żeby skorygować deficyt sektora gg liczony po planach właśnie o naturalne oszczędności. Założyliśmy konserwatywnie, że jest to 1,1 proc. PKB” – powiedział Czernicki w trakcie webinaru.
“Wyliczaliśmy, że z naturalnych oszczędności za ubiegłe 6-7 lat średnia wyszła ok. 1,4 pp. PKB. Natomiast wyłączając lata covidowe 2020-21 r. ten współczynnik korygujący będzie troszeczkę niższy niż teoretycznie mógłby być, jeżeli byśmy uwzględnili oszczędności w latach szczególnych” – dodał.
W prezentacji MF podano, że scenariusz makrofiskalny na bieżący rok uwzględnia historyczne różnice między prognozowanymi a zrealizowanymi wydatkami sektora (prognozowane – wg planów finansowych – wydatki zostały skorygowane o 1,1 proc. PKB), w celu urealnienia scenariusza gospodarczego.
Czernicki wskazał, że inwestorzy wolą prognozy fiskalne skorygowane o naturalne oszczędności, co jest praktyką w niektórych krajach.
“Sam byłem gorącym zwolennikiem tego pomysłu, żeby skorygować ten wynik ze względu na to, że spotykając się z inwestorami – oni nie mają takiej wiedzy (ile wynoszą oszczędności – PAP) i zazwyczaj jest tak, że inne kraje uwzględniają pewne naturalne oszczędności, bo prognozują wynik fiskalny uwzględniający jakieś niewykonanie wydatków. Sięgnęliśmy po takie narzędzie, żeby urealnić prognozę fiskalną, bo to jest coś, co jest negatywnie odbierane przez inwestorów zagranicznych. Oni widzą tę wyższą sumę i praktycznie każda rozmowa z nimi zaczyna się od tego, że musimy tłumaczyć, że pokazujemy 3 lub 4 proc. deficytu, a musicie państwo uwzględnić 1-1,5 pp. naturalnych oszczędności, co poruszając się w takim obszarze może znacząco wpłynąć na recepcję sytuacji fiskalnej” – powiedział Czernicki.
W najnowszej Aktualizacji Programu Konwergencji MF zakłada, że w 2023 r. zadłużenie, wg metodologii UE, wynosić będzie 50,5 proc. PKB, w 2024 r. – 52,4 proc., w 2025 r. – 53,6 proc., a w 2026 r. – 55,4 proc.
Deficyt sektora prognozowany jest przez MF na 4,7 proc. PKB w 2023 r., na -3,4 proc. w 2024 r. oraz po -2,9 proc. PKB w 2025 i 2026 r.
tus/ osz/
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS