A A+ A++

Przemysław Czarnek w swoim wystąpieniu nawiązał do wypowiedzi kardynała Stefana Wyszyńskiego, który podkreślał, że wykształcenie człowieka można osiągnąć tylko poprzez szukanie prawdy.

Akademik katolicki szuka na KUL nie dyplomu, dobrze płatnego zawodu, ale przede wszystkim prawdy – stwierdził Czarnek. Dopiero wówczas, gdy uczelnia budzić będzie pragnienie prawdy, a ludzie będą zdobywać światopogląd, nauczyciele mają możność osiągnąć satysfakcję z dobrze wypełnionego obowiązku – mówił.

Minister podkreślił, że “nigdy i nigdzie” nie można osiągnąć satysfakcji profesora uczącego studentów, jeśli “prawda nie jest centralnym punktem, do którego się zmierza przy uprawianiu nauki”. Nauka jest poszukiwaniem prawdy i tylko wtedy jest nauką – podkreślił.

Czarnek ocenił, że przesłanie prymasa Stefana Wyszyńskiego, które definiuje “jaki jest cel uniwersytetu, w tym uniwersytetu katolickiego w sposób szczególny, musi być dzisiaj na pierwszym planie”.

“To jest dzisiaj zadanie nas wszystkich”

Czarnek cytował też fragmenty wystąpienia prymasa Wyszyńskiego z okazji 40-lecia KUL w 1958 r., kiedy to Wyszyński wskazywał, że kryzysy “myśli, kryzysy woli i serca, kryzysy doktryn i ustrojów”, które wtedy trwały, były spowodowane niedocenieniem związku “porządku przyrodzonego z nadprzyrodzonym porządkiem Bożym”. Najwyższym wysiłkiem nauki będzie poznać prawa przyrodzone, jako prawa Boże – mówił wtedy Wyszyński. Najważniejszym więc zadaniem nauki katolickiej na czasy straszliwych kryzysów będzie rozpoznanie przyrodzonej natury osoby ludzkiej, społeczności, społeczeństwa i natury rzeczy – podkreślał.

To jest właśnie dzisiaj zadanie nas wszystkich i wydaje się, że im bardziej zadanie to będziemy wspólnie wykonywać, tym będziemy się spotykać z coraz większym sprzeciwem i z coraz większym krzykiem – powiedział Czarnek, nawiązując do słów prymasa. My musimy działać, pomimo tego, że ktoś będzie się temu sprzeciwiał, bo takie jest dzisiaj nasze zadanie, przywrócić to postrzeganie natury człowieka, prawa naturalnego, zrozumienie prawa naturalnego – wyliczał.

Czarnek wskazał, że konkretyzacją prawa naturalnego są przykazania Dekalogu, a wśród nich “fundamentalny zakaz: nie zabijaj”.

Masz nie zabijać kogokolwiek, w tym zwłaszcza tych najbardziej bezbronnych. Zdaje się, delikatnie rzecz ujmując, że niektórzy tego nie rozumieją i dają temu wyraz również w ostatnich dniach na ulicach niektórych miast w Polsce – powiedział Czarnek. To jest też efekt tego, że nauka w Polsce odeszła od uczenia o tym, czym jest prawo naturalne i ta nadprzyrodzona rzeczywistość człowieka – dodał.

Czarnek: Przygotowujemy pięć wariantów odnośnie nauki w szkołach

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł[WIDEO] Dewastacja, która szokuje, czy jak „wypruwano” wnętrze elektrociepłowni
Następny artykułPrzełajowe MŚ 2021. Pim Ronhaar na plaży w Ostendzie