Dzisiaj, 19 listopada (12:26)
Astrofizycy odkryli, że czarne dziury mogą przypadkowo produkować ogromne ilości złota. To wiedza, z którą prawdopodobnie nic nie zrobimy, ale rzuca ona nowe światło na nasze rozumienie tych tajemniczych obiektów astronomicznych.
Tworzenie metali, takich jak złoto, srebro, tor czy uran wymaga specyficznych warunków, w których generowane są duże ilości energii. Takimi zdarzeniami mogą być zderzenia gwiazd neutronowych lub eksplozje supernowych. Nowe badania pokazują, że wcale nie trzeba kosmicznej katastrofy – pierwiastki te mogą być “produktem ubocznym” zwykłego żywotu czarnej dziury, gdy pochłania ona gaz z otaczającej przestrzeni.
W ekstremalnych warunkach, wysoka emisja neutrin powinna ułatwiać konwersję protonów w neutrony, skutkując nadmiarem tych ostatnich, które są niezbędne do procesu produkcji pierwiastków ciężkich.
– W naszym badaniu, po raz pierwszy zbadaliśmy szybkość konwersji neutronów i protonów dla dużej liczby konfiguracji dysków akrecyjnych za pomocą rozbudowanych symulacji komputerowych i stwierdziliśmy, że są one szczególnie bogate w neutrony, o ile spełnione są pewne warunki – powiedział astrofizyk Oliver Just z niemieckiego GSI Helmholtz Ce … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS