A A+ A++

Włączając czajnik, oczekujemy, że uzyskamy dzięki niemu gorącą, krystalicznie czystą wodę. Tymczasem okazuje się, że wraz z częstym użytkowaniem urządzenia na jego dnie osadza się kamień. Jak się go pozbyć przy użyciu domowych sposobów?

Podziel się

Kamień w czajniku może popsuć smak kawy i herbaty (Shutterstock.com)

d21bmir

Czym jest ów kamień, albo inaczej: twarda woda? To wapń i magnez, które obecne są w wodzie pochodzącej z naszych kranów. W wyniku podniesienia temperatury pierwiastki te ulegają wytrąceniu. Pozostaje im wtedy osadzenie się na dnie zbiornika, w którym podgrzewamy wodę. Magnez i wapń nie są szkodliwe dla naszego zdrowia. Przyznajmy jednak, że zdecydowanie lepiej i wygodniej jest je przyjmować podczas picia wody mineralnej. Na dodatek kamień obecny w czajniku z czasem zaczyna psuć smak kawy i herbaty, które zalewamy wodą.

Sposoby na twardą wodę

d21bmir

Na szczęście kamienia z czajnika możesz się pozbyć szybko i łatwo. Na sklepowych półkach dostępne są specjalne środki do tego celu. Możesz również z powodzeniem zastosować składniki, które masz w domu pod ręką.

1) Ocet. Najpopularniejszy domowy sposób na kamień. Wystarczy, że wlejesz do czajnika szklankę octu oraz pół szklanki wody. Następnie włącz czajnik. Po zagotowaniu wody poczekaj około godziny – ocet usunie nawet bardzo gruby osad. Po wszystkim umyj wnętrze czajnika i zagotuj wodę kilka razy, by pozbyć się przykrego zapachu.

2) Sok z cytryny. Łagodniejszy odkamieniacz od octu, ale też nieco mniej skuteczny. Wystarczy wlać do czajnika szklankę soku z cytryny i odczekać godzinę. Po tym czasie umyj dokładnie komorę. Jeśli osad nie jest zbyt gruby, możesz spróbować go usunąć, wcierając przekrojoną połówkę cytryny w ściany czajnika.

d21bmir

3) Kwasek cytrynowy. Również kwasek cytrynowy, składnik wielu produktów żywnościowych, pomoże ci w walce z kamieniem. Wystarczy jedna torebka (20 g) wsypana do czajnika zalanego w połowie wodą. Następnie włącz czajnik, trzy godziny później możesz wylać mieszankę – pozbędziesz się problemu.

4) Soda oczyszczona. To prawdziwa pogromczyni kamienia w czajniku. Potrzebujesz dwóch łyżek sody, które wsypuje się do urządzenia. Nie minie kwadrans i czajnik powinien być wolny od osadu. Dokładnie go jednak wymyj, gdyż soda, podobnie jak ocet, wydziela nieprzyjemny zapach.

123RF

Podziel się

d21bmir

5) Obierki ziemniaka. To nie żart! Resztki po przygotowaniu obiadu również mogą pomóc w walce z kamieniem. Napełnij czajnik obierkami, a następnie zalej wodą. Teraz musisz ją zagotować, wylać, a potem ponownie zagotować czajnik pełen wody.

6) Coca-cola. Niektórzy amatorzy tego napoju uronią łzę, czytając o tym sposobie. Szklanka coli pomoże w usuwaniu kamienia – wystarczy wlać ją do czajnika, dolać trochę wody i zagotować. Metoda zyska na skuteczności, jeśli dosypiesz do “mikstury” odrobinę sody oczyszczonej.

7) Środki od odkamieniania. W supermarketach i sklepach z chemią przemysłową kupisz profesjonalne odkamieniacze. Są one szybkie w działaniu i nie wydzielają przykrych zapachów.

d21bmir

Jeśli chcesz cieszyć się czystą wodą z czajnika, powinieneś czyścić go regularnie, przynajmniej raz w miesiącu. Będziesz wtedy mógł zapraszać gości na kawę albo herbatę bez obaw, że w filiżance znajdą coś więcej niż ulubiony napój.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCo ze szkołą na Laryszu?
Następny artykułKazachstan jest ciekawszy od Majorki