Tlenek węgla „czad” – nazwany jest cichym zabójcą. To bardzo trujący gaz. Nie jest on wyczuwalny przez ludzkie zmysły. Tlenku węgla NIE usłyszysz! NIE zobaczysz! NIE poczujesz!
Każdej zimy z powodu zatrucia tlenkiem węgla – zwanego potocznie czadem, umiera ponad sto osób a blisko dwa tysiące ulega podtruciu.
W domach, w których urządzenia grzewcze oraz przewody kominowe i wentylacyjne są wadliwe lub źle użytkowane wzrasta ryzyko śmiertelnego zatrucia czadem, który nazywany jest cichym zabójcą, bo jest niewidoczny oraz nie ma smaku ani zapachu.
Dla własnego bezpieczeństwa powinniśmy zainstalować w domu czujkę tlenku węgla(czadu) w powietrzu.
Prawo zobowiązuje zarządców oraz właścicieli budynków mieszkalnych wielorodzinnych oraz jednorodzinnych, do przeprowadzania kontroli instalacji gazowej, przewodów wentylacyjnych i kominowych co najmniej raz w roku.
Dodatkowo w obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:
- od palenisk opalanych paliwem stałym – co najmniej cztery razy w roku;
- od palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym – co najmniej dwa razy w roku;
- od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych – co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej.
Co zrobić, aby uniknąć zaczadzenia?
- Systematycznie czyść, sprawdzaj szczelność i wykonuj przeglądy techniczne przewodów kominowych.
- Użytkuj tylko sprawne techniczne urządzenia, zgodnie z instrukcją producenta.
- Nie zasłaniaj i nie przykrywaj urządzeń grzewczych.
- Nie zaklejaj i nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych.
- W przypadku wymiany okien na nowe, sprawdź poprawność działania wentylacji, nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację.
- Często wietrz pomieszczenie, w których odbywa się proces spalania (kuchnie, łazienki wyposażone w termy gazowe), a najlepiej zapewnić, nawet niewielkie, rozszczelnienie okien.
- zainstaluj w domu czujkę czadu (tlenku węgla), która ostrzeże Cię przed wystąpieniem trującego gazu w powietrzu (głośnym alarmem).
Nie bagatelizuj objawów, które mogą być sygnałem, że ulegamy zatruciu czadem, takich jak:
- bóle i zawroty głowy,
- duszność,
- senność,
- osłabienie,
- przyspieszona czynność serca,
W takiej sytuacji natychmiast przewietrz pomieszczenie, w którym się znajdujesz i zasięgnij porady lekarskiej.
Źródło: Spot – Komenda Wojewódzka PSP w Warszawie,
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS