Nie wiem, jak dla Was, ale dla mnie zapowiedź Civilization 7 była jedną z najbardziej radosnych podczas niedawnych pokazów. Jasne, w gruncie rzeczy wiedzieliśmy, że gra powstanie i że jest już w fazie tworzenia, a liczne przecieki, które niemal zalewały nas z każdej ze strony, obdarły trochę wszystko z niespodzianki, ale… To i tak świetna informacja – niezależnie od tego, czy wielbi się strategie, czy po prostu je ceni.
A samo ogłoszenie sprawiło, że postanowiłem przypomnieć sobie minione odsłony serii. Trochę pograłem w Civilization VI, a potem cofnąłem się do mojej ulubionej odsłony – Civilization IV… Kurczę, kapitalna to seria. Wciągnąłem się do tego stopnia, że postanowiłem sprawdzić, jak wyglądał odbiór poszczególnych produkcji. I tak też – posiłkując się wynikami na MetaCritic – zrobiłem. Jesteście ciekawi, która odsłona podobała się najbardziej, a która najmniej? Zachęcam do lektury!
Sid Meier’s Civilization Revolution 2 (MetaScore: 66/User Score: 3.3)
Pierwsza pozycja na liście zadebiutowała w 2014 roku i próbowała przenieść znane mechaniki serii na urządzenia mobilne. Niestety, mimo że miała oferować nieco uproszczoną wersję klasycznych mechanik serii, wielu graczy uznało, że twórcy poszli w to za mocno i pozbawili strategiczną zabawę głębi. Choć ma swoje zalety, to brak trybu wieloosobowego i problemy ze sztuczną inteligencją sprawiają, że nie jest to najlepszy wybór dla zapalonych fanów serii.
Sid Meier’s Civilization: Beyond Earth (81/5.5)
Kolejna produkcja w zestawieniu i – co ciekawe – pochodzi również z 2014 roku. Tym razem deweloperzy zabierają nas w przyszłość, gdzie możemy eksplorować obce planety i budować nowe cywilizacje. Gra wprowadza ciekawe elementy związane z technologią i rozwojem, a także wciągające mechaniki związane z kolonizacją. Niestety, pod wieloma względami odstaje od głównych odsłon serii i nie brakuje zarzutów w kwestii spłaszczenia wrażeń.
Sid Meier’s Civilization Revolution (84/7.7)
I wracamy do pobocznej serii, od której drugiej części zaczęliśmy listę. W przypadku produkcji z 2008 roku było znacznie lepiej – co jednak ciekawe, został on wydany wyłącznie z myślą o konsolach. Jak wyszło? Całkiem nieźle! Gra łączy klasyczne elementy strategii z szybkim tempem akcji, co sprawia, że jest idealna dla graczy, którzy nie mają czasu na długie sesje.I jeśli upraszczać zaawansowane schematy, to właśnie tak, jak tutaj!
Sid Meier’s Civilization VI (88/7.2)
Wydana w 2016 roku gra nie była rewolucją, ale wprowadziła kilka ciekawych mechanik i pozwoliła wejść serii na poziom graficzny znacznie przewyższający wszystko to, z czym mieliśmy wcześniej do czynienia w jej ramach. Możliwość rozwijania miast w pionie oraz interakcja z otoczeniem sprawiają, że każda decyzja ma znaczenie. No i dostaliśmy tu naprawdę fajny dodatki – warto się zainteresować, zwłaszcza że nie brakuje promek.
Sid Meier’s Civilization III (90/8.4)
Następna pozycja w rankingu zadebiutowała w 2001 i… Co tu dużo pisać – to klasyka, która wprowadziła wiele innowacji do serii. Mogliśmy jeszcze lepiej, niż w drugiej części, wejść w schematy zarządzania społeczeństwem i jeszcze bardziej docenić oferowaną różnorodność. No i ten system dyplomacji! Duży przeskok względem poprzedniczki i coś, co niejako podtrzymało fenomenalne opinie o serii.
Sid Meier’s Civilization V (90/8.1)
Bardzo zbliżone oceny – również 90 od krytyków – ma piąta część serii, która ukazała się 14 lat temu, w 2010 roku. I choć dziś wiele młodszych graczy kojarzy Civilization z charakterystycznymi heksagonami, to faktem jest, że dopiero w piątej odsłonie zastąpiono pola kwadratowe heksagonalnym. Nie zabrakło przy tym przemodelowania handlu i wciągających DLC. Wyszło nieźle!
Sid Meier’s Civilization IV (94/8.4)
Jak wspomniałem, “czwóreczka” była moją ulubioną odsłoną. Ba – dalej nią jest. I cieszy mnie, że tak wiele osób jest podobnego zdania odnośnie do jej wysokiej jakości. Produkcja z 2005 roku to prawdziwy klasyk, który wprowadził wiele innowacji (w tym między innymi świetny system religii i kultury). Gra oferuje sporą złożoność i różnorodność strategii, co sprawia, że każda sesja sprawia wrażenie innej, niż poprzednie. Jest dobrze!
Sid Meier’s Civilization II (94/8.6)
Przy okazji najlepiej ocenianej produkcji w serii musimy cofnąć się jeszcze do ubiegłego wieku! Gra z 1996 roku to jeden z pierwszych tytułów, który zdefiniował gatunek gier strategicznych. Dzięki prostemu, ale angażującemu systemowi rozgrywki, gra zdobyła serca wielu graczy na całym świecie. To klasyka, która wciąż inspiruje nowe pokolenia fanów gatunku. Zresztą, wcale się mocno nie zestarzała i śmiało można się w niej świetnie bawić. Nawet dziś!
Honorable Mention: Sid Meier’s Civilization
Na koniec – w formie honorowej wspominki (wszak nie ma ocen na MetaCritic) – Sid Meier’s Civilization” z 1991 roku. To gra, która rozpoczęła całą serię i wprowadziła nas w świat budowania cywilizacji. Choć może wydawać się przestarzała, to jej wpływ na gatunek gier strategicznych jest niezaprzeczalny. To tytuł, który zainspirował miliony graczy do odkrywania tajników zarządzania imperium. I pewnie robi to nadal. Ogromny krok dla całej kategorii i początek czegoś wielkiego.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS