Cyklostrada Dolnośląska, czyli budowa sieci tras rowerowych, to pomysł, który chce realizować w najbliższych latach na Dolnym Śląsku samorząd województwa. Głównym źródłem finansowania mają być środki unijne, od kilku miesięcy trwają konsultacje dotyczące przebiegu poszczególnych tras. W powiecie kłodzkim zaplanowano przebieg trzech dużych tras.
Cała sieć dróg rowerowych na Dolnym Śląsku ma liczyć 2284 km, które powstaną w ramach 11 planowanych tras. Ich celem jest powiązanie miejsc atrakcyjnych turystycznie na Dolnym Śląsku z głównymi ośrodkami miejskimi. Trasy rowerowe mają być również elementem systemu transportu zeroemisyjnego w województwie poprzez dowiązanie do rozwijanej sieci stacji kolejowych.
W samym powiecie kłodzkim w ramach Cyklostrady Dolnośląskiej ma powstać blisko 200 km tras rowerowych. Nazwane zostały: Trasa Sudecka, Trasa Złota i Trasa Kłodzka.
Trasa Kłodzka, licząca ok. 70 km, biegnie od Stronia Śląskiego do Kudowy-Zdroju, umożliwiając przejazd przez cały powiat na relacji wschód-zachód. Głównym punktem pośrednim na trasie jest miasto Kłodzko. Charakterystyczną cechą trasy jest jej przebieg przez liczne miejscowości uzdrowiskowe: Kudowę-Zdrój, Polanicę-Zdrój, Lądek-Zdrój oraz Duszniki-Zdrój. Po zachodniej stronie Kotliny Kłodzkiej przebiega też w pobliżu Parku Narodowego Gór Stołowych. Trasa średnio trudna za wyjątkiem najtrudniejszego odcinka Duszniki-Zdrój – Jeleniów.
Trasa Sudecka, licząca ok. 266 km, a w powiecie kłodzkim ok. 65 km, rozpoczyna się w Świdnicy, a kończy w Wolimierzu (granica z Czechami). Na dwóch odcinkach wprowadzono przebiegi opcjonalne. W powiecie kłodzkim będzie biegła na odcinku Boguszów- Gorce – Kłodzko prowadzącym przez Góry Wałbrzyskie i Sowie: Wałbrzych, tunel pod Małym Wołowcem, Jedlinę-Zdrój, Nową Rudę, a dalej wzdłuż potoku Ścinawka do Kłodzka.
Trasa Złota, licząca ok 284 km (w powiecie kłodzkim ok. 50 km) łączy wschodnie tereny województwa dolnośląskiego, sięgając od Doliny Baryczy, aż po Kotlinę Kłodzką. Początek bierze w Ujeździe (woj. wielkopolskie), koniec zaś znajduje się w Boboszowie, na granicy z Czechami: Ujazd (woj. wielkopolskie) – Krośnice – Goszcz – Międzybórz – Syców – Bierutów – Jelcz-Laskowice – Oława – Strzelin – Henryków – Ciepłowody – Ząbkowice Śląskie – Bardo – Kłodzko – Bystrzyca Kłodzka − Międzylesie – Boboszów (granica z Czechami).
Prace nad kształtem Cyklostrady Dolnośląskiej trwają od 4 lat. Cyklostrada ma być systemem długodystansowych tras rowerowych, które poprawią dostępność transportową regionu, zintegrują lokalne drogi rowerowe i powiążą je z dolnośląską siecią kolejową. Projekt oparty jest o sieć głównych tras rowerowych obejmujących swoim zasięgiem cały region, łącząc się również z trasami rowerowymi po stronie czeskiej i niemieckiej. Cyklostrada ma zapewnić także dostęp do atrakcji turystycznych, a także połączenie z najważniejszymi ośrodkami regionu. Sieć dróg rowerowych ma powstać na terenie województwa w ciągu najbliższych lat.
Mapa interaktywna: TUTAJ
red.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS