„(…) twoje nawyki są takie, jakie sobie wybierasz”
Nasza codzienność pełna jest nawykowych zachowań, czyli działań niemal automatycznych, rutynowych. Do najbardziej oczywistych należy mycie zębów. To jeden z nawyków pielęgnujących, jako stała stała, powtarzalna i systematyczna czynność pomaga nam uchronić się przed infekcjami jamy ustnej i zapobiega próchnicy.
Podjadanie między posiłkami, palenie papierosów, ba nawet samo narzekanie to zachowania, które niekoniecznie nam służą. Niestety mogą stać się wiernym choć uciążliwym towarzyszem codzienności.
Niejeden z nas zmaga się z uciążliwymi nawykowymi zachowaniami i kręci się jak chomik w kołowrotku, mimo podejmowanych prób rzucania, zmiany, poprawy. Złe nawyki są złodziejami naszych możliwości i oddalają nas od pełniejszego, bardziej świadomego życia.
Siła nawyku pomaga zrozumieć mechanizm powstawania rutynowych zachowań. Autor w przystępny sposób przedstawia, jak nawyki kształtują nasze życie i jak możemy świadomie nimi zarządzać, aby osiągnąć pożądane cele.
Opowieść ilustrują przykłady z życia codziennego konkretnych, często znanych osób oraz firm. Analizujemy wraz z autorem spektakularne zmiany, krok za krokiem podążamy w kierunku zrozumienia przyczyn sukcesów i porażek, uczymy się również nowego podejścia do sytuacji kryzysowych.
Książka nie tylko pomaga zrozumieć, dlaczego pewne nawyki utrzymują się, ale także jak można je skutecznie zmieniać. Autor przedstawia tzw. „pętlę nawyku”, składającą się z trzech elementów: wskazówki, zwyczaju i nagrody, co pozwala Czytelnikom lepiej zrozumieć, dlaczego niektóre nawyki są trudne do zmiany. Słowo zmiana zdaje się być tutaj kluczowe. Zmiana rutynowych zachowań oznacza konieczność zastąpienia dawnego (szkodliwego) nawyku nowym (pozytywym). Na szczęście jest to możliwe!
Praktyczne porady uzasadniają podtytuł: „Dlaczego robimy to, co robimy i jak można to zmienić w życiu i w biznesie”. Tym samym czynią z tej książki narzędzie przydatne w różnych dziedzinach życia.
Zatem jaki jest nawyk, który chcesz zmienić? Podpowiedź, jak to zrobić na półkach Książnicy Pruszkowskiej i czytelniczych platformach cyfrowych.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS