A A+ A++

Nie sposób pomyśleć dziś o innej propozycji czytelniczej niż ta! Świętujemy Dzień Dziecka, cieszymy się na wspólne z naszymi pociechami spędzanie czasu i ponowne odkrywanie świata oczyma dziecka. Patrzenie dziecięce to optyka bez dorosłych komplikacji. Bez pośpiechu, z pełnym zaangażowaniem i otwartością. Kto zachował w sobie duszę dziecka, ten zrozumie, o czym mowa. Kto z niej już wyrósł, może przywoła choć na chwilę okres, gdy każdy dzień niesie ze sobą ciekawe pytania i jeszcze ciekawsze odkrycia.

Bohdan Butenko należy do tych Autorów i Ilustratorów, którzy potrafią kreślić historie na miarę najmłodszego czytelnika. Jednocześnie uważna lektura pozwala odkryć w nich i dla nas, dorosłych, co najmniej kilka „pełnoletnich” tropów.

Na chwilę przed wakacjami wysyłamy Wam książkowe zaproszenie do świata dziecięcej ciekawości i fantastycznych przygód. Wystarczy, że sięgnięcie po książkę:
„Gapiszon i wędzone morze”

Nie zawiedziecie się. Na kilkunastu stronach rozgrywa się cudowne poszukiwanie. Gapiszon, jak co roku, wybiera się do Babci na wakacje. A tam… „jest fajnie: można pójść do lasu i można nie pójść. Można rzucać piłką przez płot i można nie rzucać. Wszystkiego można i wszystkiego nie można. Jak kto woli. Do wyboru”.

Letnie atrakcje to między innymi wędkowanie. Gapiszon podchodzi do tematu bardzo profesjonalnie – najpierw organizuje sobie wędkę, potem robi profesjonalne rozeznanie, jak złowić naprawdę „grubą rybę”.  Po lekturze  od a do z bardzo ciekawej encyklopedii odrzucił połowy na wieloryba, żarłacza, delfina a nawet łososia. Wybór padł na ryby wędzone.

Tylko gdzie ich szukać?
Z pomocą może przyjdą napotkani przyjaciele i znajomi. A może nie.
Gapiszon odkryje miejsce połowu ryb, a może nie. „Jak kto woli. Do wyboru”.

Dobra zabawa gwarantowana – tak samo jak niebanalne zakończenie.
Ilustracje, jak zwykle u Butenki, niemal jedną kreską ukazują całe morze (nie tylko wędzone) emocji.

W czym tkwi tajemnica kunsztu prac Butenki? Zapewne w prostocie. W rozumieniu dziecięcego postrzegania. W ilustrowaniu kolejnych sekwencji historii poprzez istotne detale: zmarszczenie brwi, dorysowane uszy lisa, przerywaną kreskę. Taki sposób rysowania może zachęcić maluchy do samodzielnych prób ilustracyjnych i opowiadania własnych historii.

Gapiszon przeżył dzięki swojemu Twórcy mnóstwo przygód. Kilka z nich niebawem opowiemy na plenerowej wystawie w Parku Kościuszki. Przybliżymy też postać samego Bohdana Butenki, Mistrza Ilustracji związanego z Pruszkowem. Opowiemy jak. Wystawa będzie miała charakter interaktywny.

Szukajcie wakacyjnych, i nie tylko, przygód Gapiszona w zbiorach Książnicy Pruszkowskiej oraz na dostępnych czytelniczych platformach cyfrowych.

Wszystkim dzieciom składamy najlepsze życzenia z okazji Dnia Dziecka. Przypominamy o wydarzeniach miejskich z tej okazji. (Zapraszamy na „Ekologiczny Dzień Dziecka).

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPrzyjęcia do lekarzy specjalistów w Marlla-med w czerwcu
Następny artykułDzieci przejęły stadion przy ul. Lichnowskiej (FOTO)