A A+ A++

„Oto historia ich niezwykłej podróży przez wspinaczkę do wolności”.

Opowieść o naszych polskich alpinistach, Lodowych Wojownikach, prowadzona jest przez kanadyjską pisarkę i dziennikarkę. To ciekawa perspektywa. McDonald początkowo bardzo rzetelnie skupia się na kontekście historycznym, przez osobiste historie rodzinne himalaistów, w których najpierw wojna, a potem lata powojenne zostawiły na długo jątrzące się rany. Autorka, sama pełna zachwytu nad potęgą gór, próbuje następnie zrozumieć ten niezwykły fenomen dokonań Polaków na najwyższych szczytach. Fenomen dążenia do wolności okupiony wielokrotnie utratą życia.

Książka podzielona jest na 16 rozdziałów. Chronologicznie poznajemy historię wkraczania Polaków na najwyższe szczyty, w najbardziej niekorzystnych i niebezpiecznych zimowych warunkach. Niektóre rozdziały poświęcone są konkretnym wydarzeniom, np. ostatnia wspinaczka Jerzego Kukuczki czy Wandy Rutkiewicz. Pozostałe omawiają całościowo zimowe wyprawy i ich bohaterów.

Omawiają i pokazują, autorka zgromadziła bowiem całkiem pokaźny zestaw materiału fotograficznego. To naprawdę ciekawe, zobaczyć między innymi, jak kiedyś wyglądał ekwipunek outdorowy.

W książce znajdziemy również tabelę z najważniejszymi osiągnięciami polskiego himalaizmu w górach wysokich. Pierwsze zimowe wejście Leszka Cichego i Krzysztofa Wielickiego na Mount Everest to osiągnięcie całego zespołu, wszystkich członków tej arcyodważnej ekspedycji w najwyższe góry świata. Wyprawa ta miała miejsce 44 lata temu. A pierwszego kobiecego wejścia na Dach Świata dokonała Wanda Rutkiewicz 46 lat temu.

Wielu z bohaterów autorka poznała osobiście. Jak sama pisze: „(…) Patrząc im w oczy, widziałam, że są nieustraszeni w wytyczaniu nowych dróg. Odporni na cierpienie”.

„Ucieczka na szczyt” to pozycja godna uwagi dla wszystkich miłośników gór. Ale nie tylko. To też opowieść o tym, że przekraczanie granic jest możliwe, że człowiek jest stworzony do wyzwań. Nie można jednak zapominać o ryzyku utraty zdrowia, a nawet życia. Powstaje zatem pytanie: po co chodzić po górach? Ci którzy chodzą mają kilka odpowiedzi: „bo są; bo w górach jest wszystko to, co kocham; bo ze szczytu widać więcej; bo lubię ten wysiłek; bo tylko tam czuję się sobą…”

Odpowiedzi mogą być bardzo osobiste. Czytając tę książkę, mamy okazję poznać motywacje znanych himalaistów.

Książka dostępna w zasobach Książnicy Pruszkowskiej.

źródło:gazeta.pl

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł“Jakoś to będzie” – w związku z toksykiem
Następny artykułOŚWIĘCIM. Café Bergson łączy ludzi. Połączyła także węzłem małżeńskim polsko-izraelską parę