Terapie cyfrowe to nic innego jak oprogramowanie do użytku bezpośrednio przez pacjenta, wykorzystywane w leczeniu, zapobieganiu lub zarządzaniu chorobą, które mają udowodnione korzyści kliniczne. Z kolei cyfrowe bliźniaki to wirtualne odpowiedniki pacjenta zbudowane przy użyciu złożonych modeli komputerowych mogące pomóc w podejmowaniu decyzji klinicznych w oparciu o dane zdrowotne pacjenta. Brzmi jak science fiction? Niekoniecznie.
Raport „Cyfrowe wyroby medyczne” przygotowany przez Instytut Innowacji i Odpowiedzialnego Rozwoju we współpracy z Ogólnopolską Izbą Gospodarczą Wyrobów Medycznych POLMED nie zaczyna się w standardowy sposób. Autorzy postanowili pokazać, jak wyglądałby wstęp stworzony przez sztuczną inteligencję, a następnie przedstawili wersję „ludzką”. Różnica jest wyraźna, oczywiście na korzyść tej drugiej. Na uwagę zasługują cele: przedstawienie zebranej w jednym miejscu wiedzy na temat cyfrowych wyrobów medycznych i ich rosnącej roli w systemie ochrony zdrowia, usystematyzowanie najważniejszych zagadnień i sformułowanie wniosków.
Co to jest cyfrowy wyrób medyczny?
Autorzy raportu wskazują, że jest to przede wszystkim narzędzie stosowane u ludzi w celach diagnostycznych lub terapeutycznych wykorzystujące technologie cyfrowe. Szacunkowa wartość rynku cyfrowych wyrobów medycznych w Polsce sięga 10 mld złotych, a zgodnie z najnowszymi prognozami wartość tego rynku na świecie będzie nieustannie rosła osiągając prawie 700 mld dolarów w 2025 roku.
E-recepta to dopiero początek
Z Internetowego Konta Pacjenta (IKP) czyli bezpłatnej aplikacji Ministerstwa Zdrowia, korzysta już 17 milionów osób. Z badań społecznych i sondaży jednoznacznie wynika, że przystępność i brak konieczności pozyskiwania np. papierowej recepty sprawiają, że korzystający z IKP są otwarci na kolejne kroki w cyfryzacji ochrony zdrowia. Mniej optymistycznie do sprawy podchodzą z kolei medycy, zarządzający placówkami medycznymi dostrzegając zapewne, jak wiele pracy czeka nas w związku z wdrażaniem kolejnych rozwiązań. Rozwiązań jednak niezwykle potrzebnych i przyszłościowych, na co wskazuje blisko 40 procent badanych.
Polska na podium w jednym obszarze
Bardzo ciekawie przedstawia się kwestia opisana w raporcie dotycząca telemedycyny. To obszar cyfryzacji zdrowia, w którym nasz kraj wyróżnia się na tle innych państw rozwiniętych. Polska plasuje się na trzecim miejscu w OECD pod względem odsetka dorosłych korzystających ze zdalnych konsultacji medycznych. Oczywiście część osób postrzega takie rozwiązanie jako najbardziej komfortowe i dostępne np. w sytuacji kontynuowania leczenia albo w momencie awaryjnym, gdy leki zażywane na stałe skończą się w niedzielę albo inny świąteczny dzień. Na ile drogę telemedycyny wybierają ci, którzy obawiają się odległych terminów lub trudności w dostępie do lekarza czyli niedomagającego systemu? Okazuje się, że jest to bardzo częsta decyzja podyktowana szeregiem obaw o możliwość uzyskania na czas konsultacji stacjonarnej.
Digital health to nie przyszłość. To teraźniejszość
Twórcy raportu „Cyfrowe wyroby medyczne” zwracają uwagę, że najważniejszymi wyzwaniami w zakresie rozwoju cyfryzacji ochrony zdrowia w Polsce są: edukacja rozumiana jako upowszechnianie wiedzy i umiejętności korzystania z rozwiązań nie tylko ułatwiających kontakt z lekarzem, ale także zarządzanie własnym zdrowiem oraz jako regularne szkolenie personelu medycznego i udoskonalanie urządzeń służących postępowi cyfryzacji. Mowa tutaj także o docenieniu roli specjalistów ds. cyfryzacji w podmiotach medycznych. Kolejnym wyzwaniem jest na pewno stworzenie aktywnej platformy współpracy pomiędzy regulatorem, płatnikiem, użytkownikami, dostawcami rozwiązań cyfrowych gwarantującej systemową spójność, opracowanie rejestru cyfrowych rozwiązań medycznych oraz postawienie na cyberbezpieczeństwo w związku z tym, że mamy do czynienia z danymi wrażliwymi dotyczącymi stanu zdrowia, przyjmowanymi lekami czy przebytymi operacjami. Finalnie autorzy raportu proponują m.in. ustanowienie i wdrożenie wieloletniego, inwestycyjnego Programu Cyfrowej Modernizacji Medycyny PCMM (2024-2026), promowanie działań innowacyjnych oraz zbudowanie polskiej specjalizacji technologicznej ukierunkowanej na zaawansowane przetwarzanie dużych zbiorów danych medycznych.
Źródła:
Raport „Cyfrowe wyroby medyczne” przygotowany przez Instytut Innowacji i Odpowiedzialnego Rozwoju we współpracy z Ogólnopolską Izbą Gospodarczą Wyrobów Medycznych POLMED
Autor: Anna Ginał
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS