Sprawdziliśmy, jak wygląda cyfryzacja największych polskich urzędów. Standardem są portale otwartych danych, unikanie papierologii i troska o cyberbezpieczeństwo.
Ponad 2 tys. samorządów ze wszystkich województw uzyskało wsparcie w ramach projektu Cyberbezpieczny Samorząd. Otrzymają one do 850 tys. złotych na działania z zakresu cyberbezpieczeństwa.
A co z usługami dla mieszkańców? Obserwatorium Polityki Miejskiej i Regionalnej w swoim raporcie o cyfryzacji miast zwraca uwagę, że aż 77 proc. urzędów miast udostępnia na swoich stronach e-usługi dla mieszkańców, to są one na ogół rozproszone po różnych stronach czy lach miasta. “Większość oferowanych e-usług (63 proc. umożliwia jedynie wypełnienie i złożenie wniosku lub deklaracji online. Administracja lokalna cały czas polega przy tym przede wszystkim na rozwiązaniach centralnych. W nieco ponad 60 proc. e-usług w przeciętnym mieście używa się wyłącznie rozwiązań przygotowanych przez administrację państwową (prawdopodobnie ePUAP)” – czytamy w raporcie.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS