Cyfrowe archiwum światowych dzieł kultury powstanie na Księżycu. Pojawią się tam prace 30 tysięcy współczesnych artystów. Projekt Samuela Peralty, kanadyjskiego fizyka, poety, kolekcjonera sztuki, producenta filmowego i pisarza science-fiction powstaje we współpracy z NASA.
W cyfrowym archiwum znajdą się prace malarzy, rzeźbiarzy, pisarzy, muzyków, filmowców, performerów, a nawet tatuatorów ze 157. krajów. W ramach projektu Lunar Codex baza dzieł kultury ma powstać na jedynym naturalnym satelicie Ziemi, czyli na Księżycu.
Autorem pomysłu jest Samuel Peralta, kanadyjski fizyk, poeta, kolekcjoner sztuki, producent filmowy i pisarz science-fiction, a przy tym prezes w firmy mediowo-technologicznej Incandence z siedzibą w Toronto.
Jak tłumaczy, chodzi mu wyłącznie o zabezpieczenie kulturowego dorobku na wypadek zagłady naszej planety. Archiwum ma być czymś na kształt przesyłki adresowanej do przyszłego pokolenia kosmicznych podróżników. Jak czytamy na stronie internetowej projektu “ci młodzi kosmiczni podróżnicy mieliby się dowiedzieć z tego cyfrowego archiwum, że “mimo wojen i pandemii oraz różnych kataklizmów, ludzkość znalazła czas na marzenia i na tworzenie sztuki”.
Dzieła współczesnych twórców, poezja, muzyka, film, podcasty i książki, a także zawartości czasopism, w tym 130 numerów magazynu “PoetsArtists” zostały już zdigitalizowane. Są też w archiwum w odpornych na ekstremalne temperatury i promieniowanie elektromagnetyczne miniaturowych dyskach oraz w ekranowanych kartach pamięci. Same nośniki trafiły zaś do specjalnych kapsuł, które na Księżycu ma umieścić lądownik firmy Astrobotic Technology.
Wśród filmów wysyłanych na Księżyc są m.in produkcje nagrodzone Emmy “Real Artists”, film “Fragile Storm” oraz “The Darkest Moon”.
Samuel Peralta swój projekt realizuje we współpracy z NASA w ramach programu Commercial Lunar Payload Services, który oferuje usługi transportowe dla organizacji komercyjnych i pozarządowych. Pierwsza kapsuła, nazwana Nova Collection, ma zostać wysłana między październikiem a listopadem tego roku do krateru uderzeniowego Malapert A, który znajduje się na południowym biegunie Księżyca.
Zabierze ją tam wyprodukowana przez SpaceX rakieta Falcon 9. Kolejna kapsuła, The Peregrine Collection, ma wyruszyć między listopadem a grudniem do obszaru równiny Sinus Viscositatis na pokładzie Vulcana Centaura, statku firmy United Launch Alliance. A ostatnia z kapsuł, The Polaris Collection, powinna zostać wystrzelona w listopadzie przyszłego roku w rakiecie Falcon Heavy firmy SpaceX. Ona ma spocząć w kraterze Nobile.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS