A A+ A++

Amerykański Departament Sprawiedliwości poinformował o postawieniu zarzutów karnych o cyberprzestępczość Maksymowi S. Mężczyzna, legitymujący się białoruskim i ukraińskim paszportem, został ekstradowany do Stanów Zjednoczonych po tym, jak polskie służby zatrzymały go w trakcie próby przekroczenia granicy polsko-białoruskiej.

W procedurze zatrzymania, oprócz polskiej Straży Granicznej, uczestniczyli funkcjonariusze Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, współpracując w tym zakresie z Departamentem Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych i Federalnym Biurem Śledczym.

Maksym S. został już ekstradowany do USA i doprowadzony do sądu federalnego w Newark. Na 38-latku, znanym pod pseudonimami „J.P. Morgan”, „xxx” i „lansky” , ciążą zarzuty kierowania siatką dokonującą międzynarodowych włamań komputerowych i oszustw bankowych. Na ławie oskarżonych zasiądzie razem ze wspólnikami, Wołodymyrem K. i Andriejem T.

Zobacz również:

Oskarżonym zarzuca się popełnienie licznych cyberprzestępstw (polegających na przesyłaniu złośliwego oprogramowania, m.in., Angler Exploit Kit) oraz oszustw internetowych wykorzystujących zainfekowane reklamy w okresie od października 2013 r. do marca 2022 r.

Angler Exploit Kit był ukierunkowany na luki w przeglądarkach internetowych i wtyczkach do nich. Za jego pośrednictwem cyberprzestępcy osadzali złośliwe oprogramowanie w zainfekowanych urządzeniach.

Kampanie malvertisingowe były zaprojektowane tak, aby wyglądały na legalne, ale często przekierowywały internautów, którzy je oglądali, do złośliwych witryn i serwerów rozprzestrzeniających złośliwe oprogramowanie lub wyłudzających dane. Jak wynika z dokumentów sądowych, proceder ten mógł dotknąć miliony użytkowników z całego świata.

Oskarżonym zarzuca się także prowadzenie kampanii „scareware”, czyli akcji polegających na wyświetlaniu użytkownikom fałszywych wiadomości o rzekomym wykryciu wirusa lub innego problemu z urządzeniem. Wiadomości te miały nakłonić ofiarę do zakupu lub pobrania niebezpiecznego oprogramowania, zapewnienia zdalnego dostępu do urządzenia lub ujawnienia danych osobowych lub informacji finansowych.

Maksymowi S. przypisuje się także rolę lidera grupy cyberprzestępczej Ransom Cartel, której aktywnością kierował od 2021 r.

W wypadku udowodnienia przestępstw zarzucanych oskarżonym w dystrykcie New Jersey – o spisek w celu popełnienia oszustwa elektronicznego, spisek w celu popełnienia oszustwa komputerowego i poważnego oszustwa bankowego – całej trójce grozi łącznie po 57 lat pozbawienia wolności.

Maksym S. dodatkowo usłyszał zarzuty również w dystrykcie East Virginia, za co może usłyszeć wyrok 20 lat odsiadki.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułGmina Brzozów uzyskała dotację z Unii Europejskiej na projekt „Poprawa warunków kształcenia w Zespole Szkół Nr 1 w Przysietnicy”
Następny artykułŁódzka woda ze zdrojów ulicznych najlepsza na upał!