A A+ A++

Sport to zdrowie. Co daje nam ruch?

Chyba nikogo nie trzeba dziś przekonywać, że ruch to zdrowie. Od lat sukcesywnie zwiększa się powszechna świadomość na temat korzyści, jakie przynosi nam uprawianie sportu. A tych jest doprawdy wiele.

Zobacz również:

Regularne podejmowanie aktywności fizycznej pozytywnie wpływa na niemal każdy aspekt funkcjonowania ludzkiego organizmu – poprawia sprawność i wytrzymałość ciała, wspiera układ kostny oraz sercowo-naczyniowy, zapobiega zwyrodnieniom stawów, cukrzycy typu II i niektórym nowotworom, a także sprzyja namnażaniu się komórek nerwowych, co polepsza funkcje poznawcze i zdrowie mózgu.

Bycie aktywnym fizycznie jest nie tylko szansą na zdrowsze i dłuższe życie, ale i doskonałym sprzymierzeńcem w walce o smukłą sylwetkę. Rozmaite badania naukowe dowiodły, że codzienna dawka ruchu w połączeniu ze zbilansowaną dietą pozwala efektywnie pozbyć się nadprogramowych kilogramów.

Ze świata nauki co rusz napływają jednak doniesienia na temat najskuteczniejszych w kontekście odchudzania rodzajów treningu. Podczas gdy jedni eksperci zachwalają ćwiczenia z dodatkowym obciążeniem, inni polecają sztuki walki, pływanie, jogging lub kalistenikę.

Wnioski badaczy jednak zaskakują. Przyjrzeli się długości i intensywności treningów

Naukowcy pochylili się nad rodzajami aktywności fizycznej123RF/PICSEL

Do zgoła zaskakujących wniosków doszli tymczasem autorzy nowego badania, którego rezultaty stoją w kontrze do powszechnego poglądu na temat preferowanej intensywności treningu wspomagającego utratę wagi.

Podczas gdy wielu z nas żywi przekonanie, że najlepszym wsparciem w odchudzaniu są bardzo intensywne i długie sesje, wygląda na to, że nie zawsze się to sprawdza. Naukowcy z Uniwersytetu w Mediolanie odkryli, że 30-sekundowe serie aktywności, takich jak marsz czy wchodzenie po schodach, pozwalają zużyć nawet o 60 proc. więcej energii niż wykonywanie w tym samym czasie wyczerpujących ćwiczeń.

Osoby pragnące zmaksymalizować korzyści wynikające z uprawiania sportu powinny zatem wprowadzić do rutyny treningowej krótsze serie aktywności, zamiast polegać wyłącznie na dłuższym, ciągłym wysiłku.

Ryan Glatt, trener personalny i ekspert ds. zdrowia mózgu, w rozmowie z serwisem Medical News Today podkreśla wszelako, że do odkrycia włoskich naukowców warto podejść z pewną dozą sceptycyzmu.

“Badanie to sugeruje, że trening interwałowy pomoże nam spalić więcej kalorii ze względu na częste zatrzymywanie się i rozpoczynanie ćwiczeń, ale nie jest to rozstrzygające. Znaczenie mają także nasz metabolizm, tryb życia i indywidualne uwarunkowania” – wskazuje specjalista.

Wystarczy miesiąc treningu pod okiem fachowca, by przygotować się do udziału w zawodach sportowychNewseria Lifestyle/informacja prasowa

INTERIA.PL/ PAP Life

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?

Dołącz do nas … czytaj dalej
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułAkt oskarżenia przeciwko 26 osobom w sprawie organizowania nielegalnej migracji
Następny artykułKadra bez Roberta Lewandowskiego! Polak kontuzjowany