Zaznaczył, że obecnie 8,5 tys. żołnierzy ze wszystkich jednostek Wojska Polskiego pełni służbę na granicy polsko-białoruskiej, a 1,5 tys. jest w gotowości. Wzdłuż granicy rozstawionych jest prawie 400 posterunków, a tymczasowego ogrodzenie postawione przez WP liczy 169 km.
Zaznaczył, że mówi to w kontekście tego, iż w piątek decyzją w sprawie poprawek Senatu zakończyć mają się prace parlamentarne nad ustawą dotyczącą „budowy na granicy polsko-białoruskiej już docelowego ogrodzenia, które uzupełni właśnie to, co zostało stworzone przez Wojsko Polskie, a więc ogrodzenie tymczasowe”.
Wsparcie dla Straży Granicznej
Dodał, że już niebawem żołnierze z 11. Dywizji zastąpią w części żołnierzy z 16. Dywizji w służbie polegającej na wsparciu Straży Granicznej.
Na tym, żeby zapewnić bezpieczeństwo na naszej wschodniej granicy, żeby dać odpór atakowi hybrydowemu z jakim mamy do czynienia ze strony reżimu białoruskiego, który wykorzystuje również kryminalistów, bo tak trzeba nazwać ludzi, którzy zajmują się handlem ludźmi – bo przecież mamy do czynienia z takim oto właśnie procederem
— dodał Błaszczak.
Podkreślił, że Wojsko Polskie intensywnie się szkoli, podnosząc w ten sposób swoje umiejętności i sprawdzając też gotowość bojową. Jako przykład podał, że wojsko, które na co dzień stacjonuje ponad 770 km od Białej Podlaskiej jest w stanie w krótkim czasie przerzucić tu swoje oddziały.
Dzięki wyszkoleniu, ćwiczeniom, dzięki umiejętnościom żołnierzy Wojska Polskiego, Polska jest bezpieczna
— zapewnił szef MON.
wkt/PAP
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS