Połączyła ich nie tylko pasja muzyki, ale przede wszystkim przyjaźń. Ich oferta to dobra muzyka w dobrym wykonaniu. Swój warsztat doskonalą nieustannie poprzez wspólne spotkania i muzykowanie.
6 stycznia br. w bardzkiej bazylice Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny odbył się koncert. Wnętrze świątyni nie po raz pierwszy było miejscem duchowego i kulturalnego wydarzenia bardzo starannie przygotowanego i perfekcyjnie wykonanego. Była to kontynuacja relacjonowanego w naszym portalu Orszaku Trzech Króli, który wcześniej przeszedł ulicami Barda.
W pierwszej części wystąpili Tomasz Wolbisz, Adam Szczepański i Bartłomiej Pacan. Jeszcze rok temu pojawiali się jako trio powołane do istnienia przez Julię Topolanek. Z nowym rokiem, gdy zmienił się gitarzysta i dołączył pianista, mamy już kwartet.
- Julia Topolanek – śpiew i skrzypce. Zaczynała od POM w klasie skrzypiec maestra Władysława Zakrzewskiego. Ukończyła PSM I stop w Kłodzku w klasie skrzypiec prof. Danuty Wolnomiejskiej. Obecnie jest uczennicą w PSM II stop. we Wrocławiu, w klasie skrzypiec prof. Andrzeja Woźnicy. Swój wokal doskonaliła w klasie Śpiewu Agaty Bilińskiej i Joanny Kwaśnik. Obecnie uczy się w Wokalnych Eksperymentach u Natalii Lubrano i Ani Malek. Od zawsze kocha folklor. Gry na skrzypcach po góralsku uczył ją Stanisław Paluszek, z którym grała i śpiewała w Zespole „Harnasie” z Radkowa i w wielu innych. Laureatka wielu konkursów.
- Tomasz Wolbisz – gitara. Muzyka to jego największa pasja. Ukończył ogólnokształcącą szkołę muzyczna im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu w klasie fortepianu i waltorni. Dodatkowo gra na pianinie i gitarze. Ma za sobą liczne występy w filharmonii Wrocławskiej, w wielu szkołach, na różnych uroczystościach i wydarzeniach muzycznych.
- Adam Szczepański – pianino, wokal. Współautor tekstu piosenki „Zaklinam Los”, którą w albumie „Wbrew Grawitacji” zaśpiewał Mieczysław Szcześniak, Igor Herbut oraz Mateusz Krautwurst. Występy: w Pytaniu na Śniadanie i promocja płyty, na Sylwestrze w TVN z takimi osobowościami jak Sywia Grzeszczak, Patrycja Markowska, Sławek Uniatowski, Ania Karwan, Aleksandra Gintrowska, w TVP1 na 100-leciu odzyskania niepodległości przez Polskę w widowisku „Wolność we krwi” w obecności Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Ponadto prowadzi zajęcia musicalowych dla młodzieży. Wiele wskazuje na to, że to przyszły kompozytor.
- Bartłomiej Pacan – śpiew i wiolonczela. Młody muzyk Ziemi Kłodzkiej z dużym doświadczeniem i wielką pasją do muzyki. Uczęszczał do PSM I stop.w Klodzku i PSM II.stop. w Nysie w klasie prof.Krośniak. Obecnie uczy się w PSM II stop. w Bystrzycy Kłodzkiej w klasie wiolonczeli Zbigniewa Szuby. Brał udział w rożnych konkursach, gdzie zdobywał nagrody i wyróżnienia. Wytrawni instrumentaliści, kiedy odbierają jego grę i obserwują sposób w jaki wydobywa dźwięki są nim zauroczeni. W roku 2019 brał udział w Bardzkim Lecie Organowym. Nie tylko pięknie gra, ale też pięknie śpiewa. W jego dorobku artystycznym znajdziemy wiele nagród w konkursach śpiewu.
W drugiej części koncertu wystąpił Zespół „Przełomiacy” z Barda.
Zespół działa przy Centrum Kultury i Bibliotece w Bardzie. Jest to zespół wielopokoleniowy w którym występują nie tylko dorośli, ale także młodzież i dzieci. Kultywuje tradycyjne pieśni i tańce ludowe. Zawiązał się w maju 2017 r. i miesiąc później występował w spektaklu Nocy Świętojańskiej. W tym samym czasie zawiązała się również kapela zespołu. Od samego początku przygotowywany był program ludowy głównie regionu żywieckiego i we wrześniu 2017 roku Zespół zaprezentował swoje pieśni i tańce na Festiwalu Tradycji Dolnego Śląska w Operze Wrocławskiej. Od tego czasu Zespół systematycznie uczestniczy w lokalnych imprezach gminy Bardo, typu dożynki i imprezy okolicznościowe dla mieszkańców. Bierze systematycznie udział w Jarmarku Wielkanocnym a także Święcie Trzech Króli. Zespół koncertuje również w innych miastach: Kłodzku, Polanicy Zdrój, Bystrzycy Kłodzkiej, Wrocławiu, Tarnowie Podgórnym, w filharmonii w Wałbrzychu. W roku 2019 występował w Pradze na festiwalu Blue Deimond. Poszerzył się też repertuar zespołu o pieśni i tańce dolnośląskie, sadeckie, rzeszowskie, a także tańce narodowe. Stroną artystyczną grupy zajmuje się Mirosława Kieloch,
Kapelę zespołu „Przełomiacy” z Barda tworzą: Julia Topolanek – skrzypce, o której mowa wyżej; Martyna Orzechowska – skrzypce – moda, utalentowana dziewczyna, pochodzi z Kłodzka, ukończyła państwowe Ognisko Muzyczne w Kłodzku w klasie prof. Władysława Zakrzewskiego; Zuzanna Denys – skrzypce – pochodzi z Kłodzka, wywodzi się z muzycznej rodziny Gałczyńskich, ukończyła PSM I stopnia w Kłodzku w klasie skrzypiec Krystyny Ślęzak, Anna Witlake – skrzypce – pochodzi z Polanicy, ukończyła PSM I stop. w Kłodzku w klasie skrzypiec Tadeusza Wachowskiego; Witold Matus –akordeon – mieszka w Paczkowie, przyjaciel gminy Bardo, ukończył PSM w Nysie – filia POM w Paczkowie; Tomasz Topolanek – mieszkaniec Brzeżnicy, ukończył POM w Świebodzicach w klasie fortepianu. Kapelą kieruje Paweł Muzzy Mikosz – gitara basowa, kontrabas, wokal, absolwent PSM w Bytomiu w klasie kontrabasu i fortepianu, jeden z wybitniejszych muzyków Górnego Śląska, kilkunastoletni basista Martyny Jakubowicz, współpracuje z wieloma znanymi muzykami jak Wojtek Cugowski, Jan Blędowski, Jan Skrzek, Jan Gałach, Adam Kulisz i wielu innych. Od października 2017 roku prowadzi kapelę działającą przy CKiB w Bardzie
W części III koncertu usłyszeliśmy Kapelę Zespołu „Przełomiacy” z Przyjaciółmi.
Muzyką dzielili się: Julia Topolanek – skrzypce, wokal, Martyna Orzechowska – skrzypce, Bartłomiej Pacan – wiolonczela, Adam Szczepański – pianino, Tomasz Wobisz – gitara oraz Łukasz Przepióra – organista parafii Narodzenia NMP w Lądku Zdroju, założyciel chóru AVE MARIS STELLA w Lądku Zdroju; kapelmistrz Górniczej Orkiestry dętej w Złotym Stoku, nauczyciel gry na instrumentach dętych i pianinie w centrum kultury w Złotym Stoku, mistrz trąbki.
RELACJA: Magdalena Topolanek FOTO: Magdalena Halikowska
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS