A A+ A++

Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)

Otwarcie mostu Zwierzynieckiego, zaprojektowanego przez znakomitych architektów Richarda Plüddemanna i Karla Klimma, miało miejsce w 1897 roku (127 lat temu). W roku zakończenia budowy był szarozielony. Kolor zmieniał kilkanaście razy, aż ubrał się na żółto i barwę tę nosił przez 33 lata.

Teraz jest zielony. Oliwkowym odcieniem wraca do początków. Ustalenie pierwotnego koloru i pomalowanie kraty, a jednocześnie zabezpieczenie jej przed korozją, było jednym z zdań zakończonego wiosną remontu.

Renowacje, odtworzenia i nowości

Badania stratygraficzne przeprowadził Andrzej Chmielewski, inżynier z Maślic. Ściągał z kraty odchodzące warstwy farby, szlifował je i oglądał pod mikroskopem. Przy identyfikacji barw wspierał się starymi fotografiami. To samo zrobił z metalowymi balustradami, które po renowacji i rekonstrukcji są czerwone o brązowym tonie. Czarne pozostały po odnowieniu ozdobne lampy przymocowane do konstrukcji mostu.

Krata Zwierzynieckiego nie była mocno zniszczona, ponieważ skutecznie chroniła ją położona niegdyś farba olejno-żywiczna z pigmentem miniowym. W gorszym stanie były natomiast części schowane pod jezdnią i chodnikami. Zniszczyły je zanieczyszczenia roznoszone przez samochody, zwłaszcza zimami. Naprawione lub wymienione teraz mają się dobrze.

Rewitalizację przeszły nie tylko elementy stalowe, ale też kamienne – z czerwonego piaskowca. Przede wszystkim odnowiono balustrady i secesyjne pylony w formie wież. Nowe są natomiast chodniki. Ułożono je z płyt granitowych.

„Drewniany spoczywałem nad leniwymi wodami”

Na Zwierzynieckim są dwie pamiątki po dawnych czasach, teraz lepiej wyeksponowane. Pierwsza to wyryty w kamieniu kształt mostu z datą 1986. Niewykluczone, że jest to autograf kamieniarza pozostawiony na kulistej części filara balustrady – od strony Wyspiańskiego.

Druga to odtworzona na podstawie starych rycin i grafik brązowa tablica wspominająca pierwotną, drewnianą przeprawę, wybudowaną w roku 1655. Napisano na niej: „Drewniany spoczywałem przez stulecia nad leniwymi wodami. Teraz z żelaza i kamienia zdobię żeglowny szlak.” Pamiątki strzegą najada i tryton.

Zabytkowy Zwierzyniecki do odbioru

Remont mostu łączącego Wielką Wyspę z osiedlem Plac Grunwaldzki – polegający głównie na renowacji i odtwarzaniu – rozpoczął się w październiku 2021 roku. Zakończył się w tegorocznym kwietniu z kilkoma opóźnieniami. Zajął zatem 2 lata i 6 miesięcy.

Kosztował około 9,5 miliona złotych. Wykonawcą było konsorcjum firm Probudowa (lider) oraz Rotomat (partner). Generalny wykonawca za opóźnienia zapłaci karę. Jak wysoką, okaże się po odbiorach technicznych. Inwestycję nadzorował Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu.

Komisja odbiorowa ma stawić się na wyremontowanym moście Zwierzynieckim 30 kwietnia 2024 roku. 


Zobacz również

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułIle wydać na prezent na pierwszą komunię?
Następny artykuł“Nie mogę się tego doczekać”. Trump o współpracy z Orbanem