Centrum Sztuki Współczesnej Kronika otrzymało Nagrodę Główną 23. edycji konkursu Śląska Rzecz w kategorii wystawiennictwo za wystawę Lombard Bytom.
Konkurs regionalny
Śląska Rzecz to jedyny w Polsce regionalny konkurs, w którym nagradzane są innowacyjne, mądre i odpowiedzialne, funkcjonalne i wysokojakościowe projekty w szeroko pojętym obszarze designu. Jest też jednym z najstarszych tego typu konkursów w kraju i nieustająco cieszy się opinią jednego z najbardziej prestiżowych. Stawia na lokalność, zgodnie z ideą: myśl globalnie, działaj lokalnie.
Wystawa z przesłaniem
– Wartością wystawy jest połączenie różnych środowisk, filmowców, pracowników galerii, środowisk akademickich, a przede wszystkim mieszkańców w celu wspólnego działania i zainicjowania wystawy. Rekwizyty lombardowe posłużyły do stworzenia scenografii wystawowej, która dodatkowo uwiarygadnia poruszany temat i przesłanie – pisze jury 23. edycji Konkursu Śląska Rzecz o wystawie Lombard Bytom.
Wystawa „Lombard Bytom”, którą można było oglądać w CSW Kronika w Bytomiu w 2023 roku to multimedialna wystawa zbiorowa zainspirowana jednym z najbardziej nagradzanych polskich dokumentów – filmem „Lombard” w reżyserii Łukasza Kowalskiego. Została stworzona we współpracy z reżyserem (który udostępnił na nią także niewykorzystane fragmenty zrealizowane podczas pracy nad filmem), bohaterkami i bohaterami filmu oraz Akademią Sztuk Pięknych w Katowicach.
Złożyły się na nią przede wszystkim prace przygotowane przez osoby studiujące i wykładające na uczelni, które wspólnie z kuratorką i innymi osobami zaangażowanymi w realizację projektu zbudowali artystyczny lombard w centrum postindustrialnego Bytomia. We wszystkich pracach wykorzystano materiały recyklingowe, pochodzące z drugiego obiegu. Wystawa poddawała refleksji zagadnienia związane z konsumpcjonizmem, ubóstwem i transformacją ekonomiczną.
Twórcy wystawy
Kuratorką wystawy Lombard Bytom była Agata Cukierska, a współpracowali z nią: Katarzyna Kalina, Łukasz Kowalski, Lesław Tetla i Joanna Zdzienicka-Obałek. Projekt wystawy: Agata Cukierska, Katarzyna Kalina. Identyfikacja wizualna: Marcin Wysocki.
W wystawie udział wzięły następujące osoby: Maria Bąk, Klaudia Brzezińska, Dobrawa Maria Radziwił, Angelika Czubasiewicz, Magdalena Ferdyn, Alicja Gaszta, Aleksandra Górka, Łukasz Kowalski, Barbara Klus , Agnieszka Krawczyk, Katarzyna Królak, Jan Kukułka, Jakub Padula, Gabriela Piłat, Kinga Przeliorz, Sandra Rzeźniczek, Dariusz Rzontkowski, Stefania Sklodowska, Lesław Tetla, Igor Warykiewicz, Joanna Zdzienicka-Obałek. Partnerem wystawy była ASP w Katowicach.
Wystawę pokonkursową Śląskiej Rzeczy można oglądać w Zamku Cieszyn do 15 września.
Celem konkursu uwaga na grupy wykluczone
Ideą konkursu jest zwrócenie uwagi na potrzeby użytkowników, w tym grup wykluczonych – wyrównywanie szans i stwarzanie nowych możliwości uczestnictwa w życiu społecznym. Nagroda to certyfikat dbałości o ludzi – uczestników projektów, mieszkańców, widzów. Jest przyznawana również za najlepszy produkt, grafikę użytkową i usługę.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS