A A+ A++
Credit Agricole szacuje tempo wzrostu gospodarczego w IV kwartale
fot. Katarzyna Waś-Smarczewska / / Bankier.pl

Tempo wzrostu gospodarczego spowolni do 0,5 proc. rdr w IV kwartale z 3,9 proc. w III kwartale br. – ocenił Krystian Jaworski z Credit Agricole w komentarzu do środowej publikacji indeksu PMI. Zwrócił uwagę, że w październiku firmy podniosły ceny towarów m.in. w związku ze wzrostem kosztów energii.

Wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce w październiku wyniósł 42,0 pkt. wobec 43,0 pkt. we wrześniu – poinformował w środę S&P Global.

Krystian Jaworski z Credit Agricole zwrócił uwagę, że indeks od sześciu miesięcy pozostaje poniżej granicy 50 pkt., oddzielającej wzrost od spadku aktywności. “Zmniejszenie wartości indeksu wynikało z niższych wkładów 4 z 5 jego składowych: dla zapasów materiałów, bieżącej produkcji, zatrudnienia i czasu oczekiwania na dostawę” – wyjaśnił ekonomista. Dodał, że przeciwny wpływ miał wyższy wkład składowej dla nowych zamówień ogółem.

Jak zauważył, zgodnie z raportem PMI przedsiębiorstwa wiązały swoją mniejszą aktywność ze spadkiem nowych zamówień. “Wiele firm zasygnalizowało, że powszechna niepewność gospodarcza, wysoka inflacja i wojna w Ukrainie przyczyniły się do osłabienia popytu zarówno krajowego jak i zagranicznego” – wskazał ekspert. Według niego w warunkach silnego obniżenia popytu przedsiębiorstwa starały się zagospodarować moce wytwórcze poprzez realizację nagromadzonych wcześniej zaległości produkcyjnych.

Zwrócił uwagę, że przedsiębiorstwa podniosły ceny swoich towarów, w związku z dalszym wzrostem kosztów energii. Ceny wyrobów gotowych, jak zaznaczył, wzrosły w październiku w najszybszym tempie od lipca br. Ekspert zauważył, że w raporcie znalazła się informacja, że oczekiwania przedsiębiorstw dotyczące obniżki cen materiałów w nadchodzących miesiącach nasiliły się. “Firmy ograniczały aktywność zakupową, realizując produkcję korzystając z posiadanych zapasów środków produkcji” – wskazał.

Wyjaśnił, że spodziewany spadek cen częściowo odzwierciedlał rosnący pesymizm co do krótkoterminowych prognoz gospodarczych – “coraz więcej firm spodziewało się dalszego spadku popytu i recesji”.

“Wskaźnik dla oczekiwanej produkcji w horyzoncie 12 miesięcy zmniejszył się w październiku do trzeciego najniższego poziomu w historii” – zaznaczył. W październiku odnotowano już piąty z rzędu spadek zatrudnienia w przetwórstwie, a jego tempo było najsilniejsze od dwóch lat – dodał.

Jak wskazał ekonomista, środowe dane o koniunkturze w przetwórstwie przemysłowym potwierdzają scenariusz banku, zgodnie z którym tempo wzrostu gospodarczego spowolni do 0,5 proc. rdr w IV kwartale z 3,9 proc. w III kw. (PAP)

autorka: Magdalena Jarco

maja/ mmu/

Źródło:PAP
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł[Informacja] Kwartalna informacja z wykonania budżetu Gminy Lidzbark Warmiński za III kwartał 2022 roku
Następny artykułZabójstwo w Borkowicach. Potwierdziły się przypuszczenia