A A+ A++

Krok bliżej budowy CPK. Spółka przedstawiła 29 stycznia Strategiczne Studium Lokalizacyjne.

To dokładne mapy przebiegu nowych tras kolejowych, drogowych i położenia lotniska. Od tego momentu rozpoczynają się konsultacje społeczne, które ustalą dokładny przebieg inwestycji. Kolejnym krokiem będzie zdobycie decyzji środowiskowych.

Spółka już rozstrzygnęła przetarg na inwentaryzacje przyrodnicze, a jego wyniki zdążyły się uprawomocnić.

Natomiast zadaniem rządu jest wpisanie CPK w paneuropejską sieć transportową TEN-T. – Wśród rządów mamy doskonałe zrozumienie dla planów CPK. To jest koło zamachowe dla polskiej gospodarki i wieki skok cywilizacyjny dla całego kraju – podkreśla premier Mateusz Morawiecki. Zaznacza, że CPK ma najwyższy priorytet rządu.

Równolegle CPK przygotowuje się do negocjacji i dobrowolnych wykupów gruntów, czego oczekuje część mieszkańców Baranowa, Teresina i Wiskitek. Ten etap wymaga nie tylko analizy biznesowej, ale też określenia zasad wykupu nieruchomości, które CPK będzie konsultować z mieszkańcami. – Chciałbym, aby spółka CPK rozpoczęła wykup gruntów pod lotnisko jeszcze w tym roku – zaznacza pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała.

Czytaj więcej w: Rusza planowanie Centralnego Portu Komunikacyjnego

Biuro Pełnomocnika ds. CPK planuje przedstawić zmiany w prawie, by skrócić procedury administracyjne i zmniejszyć liczbę wymaganych formalności. Dlatego w planach jest nowelizacja specustawy o CPK.

CPK jest w trakcie wyboru doradcy strategicznego spośród najlepszych światowych portów lotniczych. Doradca będzie wspierał wiedzą polską spółkę podczas planowania, projektowania, a zapewne też budowy. W tej sprawie trwa dialog techniczny z liderami rynku, największymi portami lotniczymi świata z Europy i Azji (Japonia, Singapur i Korea).

W pierwszej połowie roku spółka wybierze wykonawcę master planu lotniska. Dokument będzie zawierał m.in. koncepcję rozwoju portu lotniczego w perspektywie 20 lat (na podstawie szczegółowych prognoz), szczegółową lokalizację podstawowe parametry, wymiary i przepustowość infrastruktury oraz plan etapowanie budowy itd.

Horała podkreśla, że projekt CPK cieszy się dużym zainteresowaniem inwestorów i nie zabraknie dla niego finansowania. – Mamy wielu chętnych z konkretnymi ofertami, choć to dla nas za wcześnie, bo jeszcze nie budujemy modelu finansowania – zaznacza pełnomocnik rządu. Zapewnia, że harmonogram budowy CPK pozostaje bez zmian, pierwsza łopata powinna być wbita w 2023 roku, a podstawowa cześć lotniska ma być gotowa na koniec 2027 roku.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułVIII Noworoczny o Puchar Burmistrza Sędziszowa Małopolskiego – ZDJĘCIA
Następny artykułŚwięte słowa po kaszubsku…Verba Sacra 2020