A A+ A++

Nowe badania sugerują, że COVID-19 może być silnym czynnikiem ryzyka zawałów serca i udarów przez nawet trzy lata po przebytej infekcji. Wyniki te opublikowano w czasopiśmie medycznym Atherosclerosis, Thrombosis and Vascular Biology, a badanie opierało się na danych pochodzących od ponad ćwierć miliona osób zapisanych w brytyjskiej bazie danych UK Biobank.

Niebezpieczny związek COVID-19 i poważnych chorób układu sercowo-naczyniowego
/123RF/PICSEL

W ramach nowego badania naukowcy zidentyfikowali ponad 11 tys. osób, które w 2020 roku uzyskały pozytywny wynik testu na COVID-19. Prawie 3 tys. z nich było hospitalizowanych z powodu ciężkiego przebiegu choroby. Te grupy porównano z ponad 222 tys. osób, które w tym samym okresie nie miały historii zakażenia. 

Wyniki badania wykazały, że osoby, które zaraziły się wirusem w 2020 roku, miały dwukrotnie większe ryzyko wystąpienia poważnych zdarzeń sercowo-naczyniowych, jak zawał serca, udar lub zgon i to przez prawie trzy lata po chorobie. Ryzyko było jeszcze większe dla osób hospitalizowanych, ponad trzykrotnie wyższe niż dla tych, które nie miały COVID-19.

COVID-19 jako ryzyko podobne do cukrzycy

Z badania wynika również, że dla osób hospitalizowanych z powodu  COVID-19 wirus był podobnym ryzykiem przyszłych zawałów i udarów jak choroby przewlekłe typu cukrzyca czy choroba tętnic obwodowych. Jednym z zaskakujących odkryć badania jest fakt, że podwyższone ryzyko sercowo-naczyniowe nie maleje z czasem. Według autora badania, dr. Stanleya Hazena z Cleveland Clinic, jest to jedna z najbardziej interesujących i nieoczekiwanych obserwacji. 

W przeciwieństwie do innych infekcji, takich jak grypa, które zwiększają ryzyko zawałów tylko na krótki czas, COVID-19 wydaje się mieć długotrwały wpływ na układ sercowo-naczyniowy. Dr Patricia Best, kardiolog z Mayo Clinic, zauważa, że ten efekt może wynikać z unikalnych właściwości choroby. Badania wykazały, że koronawirus może infekować komórki wyściełające ściany naczyń krwionośnych, a także występować w płytkach miażdżycowych w tętnicach, co może prowadzić do ich pękn … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDwórki w rządowej agencji. Jak ludzie Waldemara Pawlaka wzięli PAIH
Następny artykułRanking Miast Przyjaznych Kierowcom. Płynność ruchu mocną stroną Gliwic