A A+ A++

Od wielu lat trwają prace nad zastąpieniem własnościowego oprogramowania BIOS/UEFI ich otwarto-źródłową wersją. Najbardziej znane projekty to Libreboot i Coreboot. Coreboot to otwarto-źródłowe (open-source) oprogramowanie, którym można zastąpić domyślnie instalowany na płytach głównych firmware UEFI lub BIOS. Nowo wydana wersja 4.19 zapewnia wsparcie dla nowoczesnych płyt głównych, w tym dla MSI PRO Z690-A WiFi z DDR5.

Coreboot 4.19 wydany. Nowa wersja otwarto-źródłowego zamiennika BIOS/UEFI zapewnia wsparcie dla nowoczesnych płyt głównych, w tym dla MSI PRO Z690-A WiFi z DDR5.

Coreboot 4.19 wydany. Nowa wersja alternatywy dla BIOS/UEFI przynosi obsługę płyty MSI PRO Z690-A WiFi [1]

AMD Ryzen 7000 – nowy BIOS firmy MSI dla płyt głównych umożliwia OC układu graficznego oraz wyłączenie funkcji AVX

Nawet w świecie BIOS-ów możemy zdecydować się na otwarte oprogramowanie, choć nie jest to takie proste. Najpopularniejszą implementację otwarto-źródłowej wersji BIOS znajdziemy w starych seriach ThinkPad X60/T60, X200 i T400. Coreboot 4.19 to oficjalne wsparcie dla laptopów takich jak Star Labs StarBook Mk VI (Core i3-1220P i Core i7-1260P), System76 darp8 i galp6 oraz wielu Chromebooków. Od czasu ostatniego wydania zatwierdzono ponad 1600 zmian od 150 autorów, usunięto też wsparcie dla wielu starszych płyt głównych.

Coreboot 4.19 wydany. Nowa wersja alternatywy dla BIOS/UEFI przynosi obsługę płyty MSI PRO Z690-A WiFi [2]

MSI odpowiada na doniesienia dotyczące problemów z funkcją Secure Boot. Luka obejmuje niemal 300 modeli płyt głównych

Coreboot 4.19 to też wsparcie dla nowoczesnych płyt głównych, w tym dla MSI PRO Z690-A WiFi z DDR5. Jest to pierwsza płyta główna z obsługą procesorów Intel Core 12. generacji i DDR5, która jest zarządzana przez firmware open-source. W ubiegłym roku firma programistyczna 3mdeb (z udziałem Dasharo) zastosowała Coreboot na płycie MSI Z690-A Pro WiFi, ale w wersji z DDR4. Testy tej płyty głównej przeprowadził Michael Larabel z serwisu Phoronix. Pamiętajmy, że Coreboot to oprogramowanie o otwartym kodzie źródłowym rozwijane przez szeroką społeczność programistów, do którego każdy ma dostęp i wgląd. BIOS/UEFI to zamknięte, własnościowe, prawnie zastrzeżone oprogramowanie, które może zawierać np. backdoora, czyli lukę w zabezpieczeniach systemu utworzoną umyślnie w celu późniejszego wykorzystania.

Źródło: Coreboot, Phoronix

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułНові iPhone можуть надсилати хибні повідомлення про ДТП
Następny artykułJest plan na plac zabaw przy dworku Toeplitza i nowe ogrodzenie