Od wielu lat trwają prace nad zastąpieniem własnościowego oprogramowania BIOS/UEFI ich otwarto-źródłową wersją. Najbardziej znane projekty to Libreboot i Coreboot. Coreboot to otwarto-źródłowe (open-source) oprogramowanie, którym można zastąpić domyślnie instalowany na płytach głównych firmware UEFI lub BIOS. Nowo wydana wersja 4.19 zapewnia wsparcie dla nowoczesnych płyt głównych, w tym dla MSI PRO Z690-A WiFi z DDR5.
Coreboot 4.19 wydany. Nowa wersja otwarto-źródłowego zamiennika BIOS/UEFI zapewnia wsparcie dla nowoczesnych płyt głównych, w tym dla MSI PRO Z690-A WiFi z DDR5.
AMD Ryzen 7000 – nowy BIOS firmy MSI dla płyt głównych umożliwia OC układu graficznego oraz wyłączenie funkcji AVX
Nawet w świecie BIOS-ów możemy zdecydować się na otwarte oprogramowanie, choć nie jest to takie proste. Najpopularniejszą implementację otwarto-źródłowej wersji BIOS znajdziemy w starych seriach ThinkPad X60/T60, X200 i T400. Coreboot 4.19 to oficjalne wsparcie dla laptopów takich jak Star Labs StarBook Mk VI (Core i3-1220P i Core i7-1260P), System76 darp8 i galp6 oraz wielu Chromebooków. Od czasu ostatniego wydania zatwierdzono ponad 1600 zmian od 150 autorów, usunięto też wsparcie dla wielu starszych płyt głównych.
MSI odpowiada na doniesienia dotyczące problemów z funkcją Secure Boot. Luka obejmuje niemal 300 modeli płyt głównych
Coreboot 4.19 to też wsparcie dla nowoczesnych płyt głównych, w tym dla MSI PRO Z690-A WiFi z DDR5. Jest to pierwsza płyta główna z obsługą procesorów Intel Core 12. generacji i DDR5, która jest zarządzana przez firmware open-source. W ubiegłym roku firma programistyczna 3mdeb (z udziałem Dasharo) zastosowała Coreboot na płycie MSI Z690-A Pro WiFi, ale w wersji z DDR4. Testy tej płyty głównej przeprowadził Michael Larabel z serwisu Phoronix. Pamiętajmy, że Coreboot to oprogramowanie o otwartym kodzie źródłowym rozwijane przez szeroką społeczność programistów, do którego każdy ma dostęp i wgląd. BIOS/UEFI to zamknięte, własnościowe, prawnie zastrzeżone oprogramowanie, które może zawierać np. backdoora, czyli lukę w zabezpieczeniach systemu utworzoną umyślnie w celu późniejszego wykorzystania.
Źródło: Coreboot, Phoronix
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS