A A+ A++

Intel pod koniec mają zapowiedział swoje nowe desktopowe procesory z rodziny Comet-Lake-S, ale jak wynika z nieoficjalnych doniesień, na ich sklepową premierę oraz pierwsze recenzje przyjdzie nam poczekać aż miesiąc, do 26 maja. Układy 10. generacji Intela trafiły już jednak do recenzentów, nic więc dziwnego, że w sieci można znaleźć coraz więcej przecieków na ich temat. Ostatnie z nich koncentrowały się głównie na topowym modelu Core i9-10900K i jego bardzo wysokim zapotrzebowaniu energetycznym, ale tym razem otrzymaliśmy ciekawe szczegóły na temat CPU ze średniej półki, Core i5-10400. To trafiło bowiem w ręce użytkowników chińskiego forum Chiphell, który postanowił podzielić się z nami wynikami testów w syntetycznych benchmarkach.

Procesor Core i5-10400 trafił w ręce użytkowników chińskiego forum Chiphell, który postanowił podzielić się z nami wynikami testów w syntetycznych benchmarkach.

Procesor przetestowany został na płycie głównej MSI MAG Z490 Tomahawk, a platformę uzupełniły 16 GB pamięci RAM DDR4 i karta graficzna Nvidia GeForce RTX 2070. Co więcej, osoba, która wykonała testy, pokusiła się nawet o bezpośrednie porównanie z poprzednikiem Core i5-10400, czyli układem Core i5-9400F. W powyższej tabeli możecie zapoznać się ze wszystkimi rezultatami. W testach jednordzeniowych nowy procesor Intela uzyskuje przewagę nad swoim poprzednikiem między 4% a 8%, więc w tym zakresie można mówić o rozczarowaniu. Zdecydowanie lepiej wygląda sytuacja w benchmarkach wielordzeniowych, gdzie przewaga Core i5-9400F potrafi sięgać nawet 45%. Tutaj więc wzrost wydajności jest naprawdę imponujący, ale można go w łatwy sposób wytłumaczyć różnicami w specyfikacji obu procesorów.  

  Intel Core i5-10400 Intel Core i5-9400F
Rdzenie/wątki 6 / 12 6 / 6
Bazowe taktowanie 2,9 GHz 2,9 GHz
Taktowanie boost 4,3 GHz 4,1 GHz
Cache 12 MB 9 MB
TDP 64 W 65 W
iGPU UHD 630 @ 1,1 GHz brak

Nowe CPU Comet Lake i5-10400 oferuje nie tylko podwyższoną o 200 MHz względem poprzednika częstotliwość taktowania zegarów, ale przede wszystkim doczekało się wsparcia ze strony technologii Hyper-Threading, dzięki czemu o wiele lepiej radzi sobie w wielowątkowych scenariuszach. Poza tym, oba układy są praktycznie identyczne, poza faktem, że 9400F  nie posiada zintegrowanego układu graficznego i jest kompatybilny ze starszym socketem. Niemniej jednak nie spodziewamy się jakichś przełomowych wzrostów wydajności po 10. generacji Intela, jeśli chodzi o wydajność IPC. Po raz kolejny otrzymujemy bowiem jedynie odświeżenie 14 nm architektury znanej od 2015 roku, czyli premiery układów Skylake.  

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPlatonicy
Następny artykułNowa ulica ma odciążyć zakorkowane osiedla w rejonie Jarot