2020-11-02 11:00
publikacja
2020-11-02 11:00
Podwyższenie limitu kwoty transakcji zbliżeniowej bez konieczności podawania PIN przyniosło szybkie efekty. W porównaniu z początkiem 2019 r. odsetek płatności bezstykowych z wykorzystaniem PIN spadł w czerwcu o 41 pp., wynika z danych Mastercard.
W najnowszym raporcie Związku Banków Polskich „Covid-19, banki i technologia” poświęcono sporo uwagi zmianom w zachowaniach płatniczych Polaków. Okres pandemii i kolejne miesiące po wiosennej fali zachorowań przyniosły przełom w tej dziedzinie. W II kwartale 2020 r. po raz pierwszy w historii kart płatniczych w Polsce transakcje bezgotówkowe zyskały przewagę (liczoną wartością płatności) nad transakcjami gotówkowymi.
Za 92,9 proc. transakcji bezgotówkowych kartami odpowiadają operacje zbliżeniowe, a wartościowo – za 87 proc. „W czasie pandemii – od marca do czerwca – wskaźnik ten wzrósł dodatkowo o 3,1 punktu procentowego. W II kwartale 2020 r. kartami płatniczymi w formie zbliżeniowej w Polsce przeprowadzono łącznie ponad miliard transakcji – dokładnie było to 1,171 mld transakcji” – wskazano w raporcie.
Przytoczone w dokumencie dane organizacji Mastercard pokazują na szybki wzrost znaczenia operacji, w których nie podaje się PIN. Po wprowadzeniu zmian w limitach wartości transakcji (granicę niewymagającą PIN podwyższono do 100 zł) w maju i czerwcu zmienił się obraz rynku. W porównaniu ze styczniem 2019 r. (stanowiącym punkt odniesienia w indeksie Mastercard) odsetek transakcji zbliżeniowych z wykorzystaniem PIN spadł w czerwcu 2020 r. o 41 pp. Indeks transakcji bez PIN wzrósł natomiast o 15 pp.
„Stosunkowo największe zmiany odnotowano w branży odzieżowej i paliwowej – tam najbardziej widoczny był spadek transakcji wymagających potwierdzenie PIN, co z punktu widzenia bezpieczeństwa i skrócenia czasu potrzebnego na realizację transakcji na stacjach benzynowych i sklepach odzieżowych w warunkach pandemii trzeba zaliczyć na plus” – wskazano w raporcie.
MK
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS