Nabierają tempa prace przy przekopie Mierzei Wiślanej. Tymczasem przeciwnicy tej jednej ze szlagierowych inwestycji rządu na północy kraju nie odpuszczają, i o zajęcie stanowiska w sprawie kontrowersyjnego projektu poprosili Komisję Europejską.
— Trwa grodzenie terenu budowy, a saperzy usuwają obiekty ferromagnetyczne na części lądowej inwestycji – informowała na początku grudnia Magdalena Kierzkowska, rzecznik prasowy dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni. — Po zakończeniu prac saperskich, wykonawca przystąpi do usuwania karpin oraz równolegle organizować będzie zaplecze budowy.
Tymczasem przeciwnicy przekopu zgromadzeni wokół “Obozu dla Mierzei Wiślanej” poinformowali, że poprosili Komisję Europejską o zajęcie stanowiska w tej sprawie.
— Napisaliśmy dwa listy jeden w listopadzie, a drugi na początku grudnia, kiedy zobaczyliśmy, że ciężkie maszyny wjechały na miejsce wycinki — poinformowali.
Jeden z listów skierowali do Virginijusa Sinkevičiusa, komisarza do spraw środowiska, oceanów i rybołówstwa.
— Jesteśmy przedstawicielami Obozu Dla Mierzei Wiślanej – oddolnej grupy, działającej na rzecz ochrony przyrody Mierzei Wiślanej. Zrzeszamy osoby, które sprzeciwiają się inwestycji “Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z zatoką Gdańską”, która ma powstać na terenie chronionym programem Natura 2000. Monitorujemy liczne działania niezgodne z prawem, lekceważenie dokumentów i analiz jednoznacznie stwierdzających, że inwestycja jest nieopłacalna i szkodliwa dla przyrody. A finalnie popularyzujemy zebrane informacje na temat zagrożeń ekologicznych i ekonomicznych wynikających z planowanego przez polski rząd kanału żeglugowego na obszarze Natura 2000 — czytamy w korespondencji.
Autorzy pisma dodali, że budowa nadal nie posiada ostatecznej decyzji środowiskowej, jednak Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska zapowiedziała, że zgromadzony został już cały materiał dowodowy potrzebny do rozstrzygnięcia kończącego postępowanie odwoławcze w sprawie tej decyzji.
Łukasz Razowski
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS