– Tak wysoka cena prądu może spowodować że gospodarstwa domowe zapłacą za energię elektryczną nawet 40 mld zł więcej niż w tym roku – ostrzega dr inż. Jacek Biskupski, prezes Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej SBF Polska PV. Jego zdaniem realny wydaje się scenariusz nawet trzykrotnego wzrostu kosztu energii elektrycznej dla gospodarstw domowych.
Polakom grozi większe ubóstwo energetyczne
Jeżeli gospodarstwo domowe nie może sobie pozwolić na energię lub usługi energetyczne w celu zapewnienia sobie podstawowych, codziennych potrzeb, jak ogrzewanie czy chłodzenie, gotowanie, oświetlenie itp., to sytuację tę określa się jako ubóstwo energetyczne.
Tobiasz Adamczewski, dyrektor programu OZE w Forum Energii wyjaśnia, że gdy mówimy o ubóstwie energetycznym, jest to problem głównie związany z kosztem ogrzewania domów i mieszkań. Nawet wysokie ceny energii elektrycznej nie wpływają na ubóstwo energetyczne tak bardzo jak koszty ogrzewania, czyli węgiel, gaz i biomasa. Chyba, że mamy system ogrzewania na prąd, wówczas rzeczywiście cena energii elektrycznej będzie mocno oddziaływać na budżet domowy. Ubóstwo energetyczne dotyczy osób o niskich dochodach, wysokich wydatkach na energię oraz zamieszkujących domy o niskiej efektywności energetycznej. W 2020 r. dotyczyło do 16 proc. gospodarstw domowych.
A będzie jeszcze gorzej i po podwyżce cen energii ubóstwo energetyczne urośnie skokowo.
– Koszty społeczne i ekonomiczne są duże, obejmują choroby wynikające z niedogrzanych i zawilgoconych mieszkań, używania szkodliwych paliw, niezdolność do pracy i postępujące obciążanie opieki społecznej i służby zdrowia – Roman Uciechowski, prezes Eco-Broker, członek FOTA4Climate.
Instalacje PV to szansa dla prosumentów
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS