Jak przypomina serwis Prawo.pl, lekarz ma obowiązek stosowania się do przepisów Kodeksu Etyki Lekarskiej i leczenia zgodnie ze standardami aktualnej wiedzy medycznej. Jak wynika ze statystyk, coraz częściej pod lekarzy podszywają się osoby, które w rzeczywistości nie mają odpowiedniego wykształcenia.
Oszustów można zdemaskować, sprawdzając, czy dana osoba ma aktualne uprawnienia do wykonywania zawodu.
Wystarczy wyszukać rzekomego medyka w Centralnym Rejestrze Lekarzy, który jest prowadzony przez Naczelną Izbę Lekarską.
Serwis wskazuje, że o wiele bardziej skomplikowana jest sytuacja, kiedy pacjent udaje się do specjalisty, który, zamiast leczyć, proponuje rozwiązania alternatywne, nieznajdujące oparcia w aktualnej wiedzy medycznej.
Na ten problem po raz kolejny zwróciła uwagę Rada Organizacji Pacjentów (ROP), która od 2022 r. jest stałym organem działającym przy Ministerstwie Zdrowia. Składa się ona z reprezentantów organizacji pacjentów i prowadzi dialog w sprawach systemowych w ochronie zdrowia oraz wymianę poglądów w kwestiach najistotniejszych z punktu widzenia pacjenta.
Niedawno ROP skierowała pismo do prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej, w którym przypomina, że problem tzw. leczenia alternatywnego, „holistycznego”, narasta w Polsce od lat. Jak podkreślono w piśmie, w „procederze” biorą udział również przedstawiciele zawodów medycznych.
ROP wskazuje, że jest to szczególnie nieetyczna praktyka, bo wykorzystuje brak wiedzy i silne emocje pacjentów, którzy często pozostają bezradni w obliczu problemu zdrowotnego (prawdziwego albo wmówionego przez pseudomedyków).
W odpowiedzi na pismo skierowane przez ROP Łukasz Jankowski, lekarz i prezes NRL, zadeklarował, że apel został przekazany do wszystkich Okręgowych Izb Lekarskich, Naczelnego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej i przewodniczącego Naczelnego Sądu Lekarskiego.
Apel spotkał się też z odzewem środowiska lekarskiego. Od marca br. NRL uruchomiła również specjalny adres mailowy ([email protected]), za pośrednictwem, którego można anonimowo zgłosić postępowania lekarzy niezgodne z aktualną wiedzą medyczną (EBM), Kodeksem Etyki Lekarskiej itp.
Prawo.pl przypomina, że lekarz, który stosuje „alternatywne” praktyki, musi również liczyć się z odpowiedzialnością zawodową. Zgodnie z art. 77 ustawy o izbach lekarskich, w niektórych, szczególnie poważnych przypadkach sąd lekarski (na wniosek rzecznika odpowiedzialności zawodowej) wydaje postanowienie o tymczasowym zawieszeniu prawa wykonywania zawodu albo o ograniczeniu zakresu czynności w wykonywaniu zawodu lekarza przez obwinionego na okres do roku.
Szczegóły w serwisie prawo.pl >>
Źródło: PAP MediaRoom
Foto: Adobe Stock
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS