Do końca sierpnia 2021 r. ma powstać projekt budowlany, a realizacja inwestycji planowana jest na lata 2022-2023. Gmina Stronie Śląskie rozpisała właśnie przetarg na stworzenie kompletnej dokumentacji budowlanej pn. Projekt adaptacji dwóch budynków huty szkła kryształowego „Violetta” w celu zachowania i rewitalizacji fragmentu huty, wraz z terenem przyległym. Plany dotyczące powstania Muzeum Hutnictwa w Stroniu Śląskim stają się więc coraz bardziej realne.
O planach utworzenia w Stroniu Śląskim Muzeum Hutnictwa mówi się już od 2018 r., kiedy to ostatecznie zakończyła działalność Huta Szkła Kryształowego „Violetta”, która miała ogromny wpływ na życie gospodarcze i społeczne miasta. Założona w 1864 r., w latach swojej świetności, które przypadły na lata 80-te XX w., zatrudniała ponad 2200 osób. Była bardzo ważnym czynnikiem miastotwórczym – to właśnie dzięki hucie Stronie Śląskie uzyskało prawa miejskie, powstał dom kultury, przyzakładowa szkoła zawodowa, hala sportowa, kryta pływalnia i duże osiedle mieszkalne. Miasto prosperowało, a życie co najmniej dwóch pokoleń mieszkańców było z nią nieodłącznie powiązane. Ze środków zakładu utrzymywano Klub Sportowy „Kryształ Stronie Śląskie” i straż pożarną. Kłopoty zaczęły się po transformacji gospodarczej. W 1992 roku zakład przekształcono w spółkę, a w 2007 roku, kiedy firma zaczęła odczuwać trudności finansowe, pracowało w niej już tylko ok. 550 osób. Wyprzedaż większości nieruchomości i zwolnienia pracowników nie poprawiły sytuacji – huta w dalszym ciągu notowała słabe wyniki ekonomiczne. Ostatecznie w grudniu 2018 r. zakończyła działalność, a większość charakterystycznych pohutniczych budynków została wyburzona.
W odpowiedzi na zamknięcie huty, w 2019 r. powołano Komitet Społeczny Ochrony Huty w Stroniu Śląskim, w skład którego weszli strońscy mieszkańcy i przedsiębiorcy. Wtedy też powstał projekt pn. „Stara Huta – Nowe Życie”, który zyskał dużą przychylność władz miasta. Gmina odkupiła od huty działkę o powierzchni 0.6984ha z zabytkowym budynkiem po dawnej szlifierni. Uratowany od wyburzenia budynek jest pozostałością po najstarszej części zabudowań, z zachowanym logo Huty „Violetta”. W nim właśnie ma powstać Muzeum Hutnictwa.
Jaki pomysł ma gmina na zagospodarowanie budynku i terenu przyległego? W odnowionej hali byłej szlifierni umieszczone mają zostać oddzielne pawilony, które będą spełniać różne funkcje (muzealne, pokazowe procesu wytapiania i obróbki szkła, kawiarnia, pamiątki, pomieszczenia galeryjne, itp.). W części muzealnej ma znaleźć się miejsce na pokazanie bogatej historii Huty Szkła Kryształowego „Violetta od początków jej powstania. Bardzo ciekawie zapowiada się z kolei ścieżka dydaktyczna, która umożliwi pokazanie pracujących ludzi w zanikających zawodach. Podczas zwiedzania możliwe będzie poznanie jednej z trzech metod formowania szklanych dzieł: dmuchanie, formowanie, prasowanie oraz dalsza obróbka. Będzie można również obserwować proces szlifowania oraz nanoszenia zdobień.
Obok muzeum i ścieżki dydaktycznej przewidziano także przestrzeń na lokalną działalność kulturalno-oświatową i rozrywkową. W zadaszonym miejscu znajdzie się również miejsce na targi regionalnych wyrobów gastronomicznych. Zrewitalizowany ma zostać także teren przyległy do budynków. Będzie to obszar przeznaczony dla dzieci, plac z fontanną, miejsce wypoczynku seniorów, z zielenią, ścieżkami i ławkami. Całość koncepcji zakłada wykorzystanie bogactw naturalnych ziemi kłodzkiej: drewna, kamienia i wody. Bardzo ważnym elementem architektonicznym (zarówno wewnątrz budynku, jak i na zewnątrz) ma być zieleń.
To ambitny pomysł, gmina jednak ma już doświadczenie jeśli chodzi o adaptację starych budynków na nowe cele. Z powodzeniem dostosowano dworzec kolejowy na dom kultury, w tym roku gminna spółka zakończyła remont i adaptację poniemieckiego (później szkoły) budynku na hotel, zrewitalizowano także budynek urzędu (dawny pałac letni Marianny Orańskiej). Można więc założyć, że także i ten ciekawy pomysł ma szansę powodzenia.
Zobacz też:
Władze Stronia Śląskiego chcą przejąć budynek po zamkniętej hucie. Ma powstać Muzeum Hutnictwa
Muzeum Hutnictwa w Stroniu Śląskim. Zobacz wizualizacje!
jż
Dawna szlifiernia obecnie:
Wizualizacje:
Fot. i wizualizacje: bip.stronie.dolnyslask.pl
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS