A A+ A++

foto: Starostwo Powiatowe w Pabianicach

Już w tym miesiącu zapadnie rozstrzygnięcie konkursu na Drzewo Roku 2022 organizowane przez Klub Gaja. Do ścisłego finału zakwalifikowało się siedem dębów, cztery lipy, buk, wiąz i jabłoń.

W naszym powiecie rosną dwa drzewa zgłoszone do konkursu, które weszły do finału.

Pierwszy z naszych finalistów to WIĄZ TACZANOWSKI (gm. Lutomiersk, woj. łódzkie). To wiąz szypułkowy mający ok. 300 lat. Jest wysoki na 35 metrów, a jego obwód to 560 cm. Do konkursu zgłoszony został przez Szkołę Podstawową im. Orła Białego w Lutomiersku.

Drzewo rośnie w ogrodzie klasztoru Ojców Salezjanów i króluje swoim majestatem wśród innych drzew. Drzewo daje natchnienie muzykom w działającej tutaj Szkole Muzycznej o profilu organistowskim. Według legendy wiąz był świadkiem odpoczynku dowódcy powstania styczniowego – generała Edmunda Taczanowskiego, od którego nazwiska wiąz nosi swoje imię. W klasztorze powstańcy znajdowali schronienie, pomoc i opiekę. Od jakiegoś czasu w szkole zawiązała się tradycja, że maturzyści na pamiątkę pobytu w szkole sadzą swoje drzewo nadając mu imię znanych muzyków. Powoli ogród zamienia się w park i jest doskonałym miejscem odpoczynku dla mieszkańców, nauczycieli, uczniów i gości.

foto: Starostwo Powiatowe w Pabianicach

Drugim finalistą jest DĄB PRASŁAW w Prusinowicach ( gm. Lutomiersk, woj. łódzkie. To dąb szypułkowy, którego wiek również oceniany jest na ok. 300 lat. Ma 24 m. wysokości, a w obwodzie liczy 565cm. Znalazł się w konkursie dzięki Stowarzyszeniu Europejskiego Instytutu Ochrony Środowiska w Prusinowicach.

foto: Starostwo Powiatowe w Pabianicach

Dąb od lat spaja lokalną społeczność. Widział niejedno – wojny, potyczki, burze, narodziny i śmierć mieszkańców. Tu spotykali się młodzi, aby wyznać sobie miłość, a także grzybiarze wyruszający na zbiory do lasu. Od 10 lat miejscowi robią wszystko, aby ocalić to tak ważne dla nich drzewo. Z czasem założyli stowarzyszenie, co pozwoliło im lepiej się poznać i uczyć się nowych rzeczy, m.in.  skończyć kurs mediacji i dziennikarstwa. Dzięki swojej determinacji już dwukrotnie udało im się uchronić dąb przed wycinką. To drzewo ich inspiruje. Wokół dębu jego obrońcy snują pracowicie niewidzialną sieć społeczeństwa obywatelskiego. Dąb stał się symbolem porozumienia dla dobra wszystkich, symbolem integracji i przyjaźni ponad wszelkimi podziałami.

Linka do głosowania znajduje się pod  adresem: https://drzeworoku.pl/

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZ kasy MPK w Zduńskiej Woli zniknęło 200 tys. zł
Następny artykułNie, Mychajło Duda, dowódca UPA, nie jest krewnym prezydenta Andrzeja Dudy