A A+ A++

Opracowanie planu ma na celu aktywację inwestycyjną terenów położonych w bezpośrednim sąsiedztwie węzła autostradowego Częstochowa – Blachownia, co jest zgodne ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Tereny te wskazane są pod zabudowę usługową z produkcją, z dopuszczeniem obiektów handlowych o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m kw. O opracowanie planu zabiegały magistracki Wydział Funduszy Europejskich i Rozwoju oraz inwestor: firma Commercial Point, która chciałaby w rejonie węzła autostradowego wybudować centrum logistyczne.

Warszawska spółka Commercial Point zajmuje się przygotowaniem i realizacją projektów przemysłowych oraz komercyjnych – w tym magazynowych. W wielu projektach uczestniczy jako inwestor, współinwestor, inwestor zastępczy oraz deweloper. Dla większości projektów zakładane są odrębne spółki celowe.

Obszar, który zostanie objęty planem zagospodarowania, zlokalizowany jest na granicy Częstochowy i gminy Blachowni – po południowej stronie linii kolejowej z Częstochowy do Lublińca. Taka lokalizacja inwestycji planowanej przez Commercial Point wiąże się z koniecznością rozbudowy układu komunikacyjnego, by włączyć ruchu samochodów ciężarowych poprzez ulicę Lakową bezpośrednio do łącznicy między drogą krajową nr 46 a autostradą A1 (jest tam rondo w kształcie nerki). Projekt takiego rozwiązania przedłożył w urzędowi miasta inwestor. Teraz obsługa komunikacyjna obszaru odbywa się z od strony północnej, z ul. Przejazdowej (DK46), poprzez niestrzeżony przejazd kolejowy i ulice gminne: Szybową i Drucianą. Od strony południowej obszar planu graniczy z ul. Lakową, która na odcinku objętym planem jest nieutwardzoną drogą gruntową, biegnąca od terenów zabudowanych, w kierunku zachodnim, do granicy miasta.

Teren objęty planem koło węzła Częstochowa Blachownia Fot. UM

Miejsce potencjalnej inwestycji koło węzła autostradowego Częstochowa - BlachowniaMiejsce potencjalnej inwestycji koło węzła autostradowego Częstochowa – Blachownia Mat. UM

Budowa nowych połączeń drogowych, zgodnie z informacjami przekazanymi do urzędu miasta w maju 2020 r. przez inwestora, leżałaby w jego gestii, ale jest odłożona do czasu pozyskania przez niego terenów.

Projekt planu zagospodarowania, wraz z uzasadnieniem i prognozą oddziaływania na środowisko, udostępniony jest w Miejskiej Pracowni Urbanistyczno-Planistycznej przy ul. Katedralnej 8, lok. 57, w godz. 8-15 po wcześniejszym umówieniu wizyty pod nr. telefonu 34 37 07 888. Dokumentacja jest także dostępna na stronie internetowej BIP Urzędu Miasta Częstochowy. 7 stycznia 2021 r. o godz. 13 zostanie przeprowadzona dyskusja publiczna nad rozwiązaniami przyjętymi w projekcie planu – w formie wideokonferencji.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPolisa oszczędnościowa dla dziecka – zadbaj o jego przyszłość
Następny artykułWyborowa Pernod Ricard jest firmą, której zależy na odpowiedzialnym prowadzeniu biznesu. Wyborowa podsumowuje 2020 rok