Ratownicy pola walki z 2 Lubelskiej Brygady OT doskonalili swoje umiejętności na szkoleniu combat medic. Było to kolejne z serii szkolenie prowadzone przez amerykańskich gwardzistów i centrum szkolenia WOT.
Jak udzielać pomocy na polu walki w sytuacji, gdy jest wielu poszkodowanych jednocześnie? Jak skutecznie działać pod ostrzałem przeciwnika? Odpowiedź na te pytania uzyskali kursanci drugiego modułu szkolenia prowadzonego przez instruktorów z Gwardii Narodowej Stanu Illinois oraz Centrum Szkolenia WOT.
Szkolenie zorganizowano w Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie. Podczas pięciodniowego szkolenia terytorialsi zgodnie ze standardem TCCC (Tactical Combat Casualty Care) uczyli się procedur postępowania z rannym: pod bezpośrednim ostrzałem przeciwnika, na polu walki, poza strefą niebezpieczną oraz podczas ewakuacji. Poznali zasady wykrywania i tamowania masywnych krwotoków, czyli jednej z najczęstszych, a jednocześnie możliwych do uniknięcia przyczyn śmierci na polu walki. Ponadto amerykańscy instruktorzy uczyli zaopatrywania ran klatki piersiowej i odbarczenia odmy płucnej, czy też sprawdzania i przywracania drożności dróg oddechowych.
– To było bardzo ciekawe szkolenie – mówi jeden z uczestników szkolenia, ratownik medyczny z 21 lubelskiego batalionu lekkiej piechoty. – Mieliśmy okazję ćwiczyć z amerykańskim odpowiednikiem WOT oraz z medykami, którzy mają doświadczenie pracy na różnych misjach. Poznaliśmy ich specyfikę pracy, oni obserwowali nasze umiejętności, wymienialiśmy się doświadczeniami. Nie było między nami żadnych barier, nawet te językowe zniknęły już drugiego dnia szkolenia.
Nie wiemy, gdzie spotkamy się za rok, ale już wiemy jak razem współpracować. Mogliśmy przećwiczyć stricte bojowe sytuacje, które mają miejsce na polu walki. Kiedy kule latają nad głową jest inny stres i jako ratownicy jesteśmy zdani wyłącznie na siebie. Musimy wtedy być bardzo skupieni, aby realizując zadania bojowe ratować osobę poszkodowaną.
Szkolenie z medycyny taktycznej combat medic jest kolejnym po szkoleniu operatorów przeciwpancernych pocisków kierowanych „Javelin” modułem szkoleń organizowanym przez Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej we współpracy z instruktorami Gwardii Narodowej Stanu Illinois. W najbliższym czasie planowane jest jeszcze szkolenie dla snajperów. Kursy potrwają do końca sierpnia bieżącego roku, a udział w nich łącznie weźmie ponad 800 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. (opr. mo, fot. WOT)
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS