Agata Wiśniewska – 2021-05-06 10:00:55
Wczoraj (5.05), w Dniu Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, Olek Knitter pokazał cykl zdjęć, którego bohaterami są uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Chojnicach. Ze względu na pandemię koronawirusa swojego drugiego domu nie widzą już pół roku. – O tym jednak się nic publicznie się nie mówi. A to dla uczestników i ich bliskich wielka zmiana – mówi chojnicki fotoreporter.
Ekipa WTZ w towarzystwie swojego fotografa, Olka.
Niecały rok temu Aleksander Knitter pokazał zdjęcia sportowców, którzy po nałożeniu przez rząd ograniczeń w poruszaniu się i zamknięciu infrastruktury sportowej, w związku z pandemią koronawirusa, zmuszeni byli trenować w swoim domu i jego sąsiedztwie. Wystawa, której wernisaż odbył się wczoraj (5.05) w Charzykowach niejako nawiązuje do poprzedniego cyklu. Tym razem bohaterami zdjęć są uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Chojnicach. W listopadzie ubiegłego roku wojewodowie zawiesili działalność WTZ. Obecnie organy prowadzące placówki w porozumieniu z sanepidem, mogą podjąć decyzję o wznowieniu działalności. Chojnicki warsztat czyni w tym zakresie starania.
– Reportaż pokazuje, jak wygląda codzienność uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej z Chojnic, którzy na wiele miesięcy musieli zostać w domach. Jak się okazuje, nie tylko przygotowywali zlecone przez terapeutów prace, ale także pomagali swoim rodzicom i bliskim w codziennych domowych zajęciach. Sprzątali, przyrządzali posiłki a w wolnym czasie, kórego w mieli ostatnio bardzo dużo grali na instrumentach, uprawiali sport, układali puzzle. Mimo, że ich najbliżsi bardzo ich kochają i poświęcają wiele czasu, to jednak bohaterowie zdjęć tęsknią. Tęsknią za swoim drugim domem, który od wielu lat mają w chojnickim WTZ, gdzie pod troskliwą opieką terapeutów również uczą się życia, samodzielności, tworzą kolejne prace i dzieła, ale także integrują się i miło spędzają czas – mówi Olek Knitter.
Podczas wczorajszego wernisażu autor zdjęć, dziękował bohaterom fotografii i ich rodzinom za to, że pozwolili mu wejść do swoich domów i pokazali czym się interesują, co lubią robić. – To nie jest moja pierwsza i na pewno nie ostatnia współpraca z WTZ – zapewniał Olek.
Cykl zdjęć chojniczanina, podobnie jak poprzedni, zagościł w Charzykowach dzięki współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury. Wystawę można oglądać na charzykowskiej promenadzie, na wysokości amfiteatru, do końca pierwszego tygodnia wakacji. – Tą wystawą pokazujemy, że są obok nas osoby, które na co dzień zmagają się z różnymi przeciwnościami losu, nie z wyboru tylko z okoliczności, które je w życiu dotknęły. Dla nas to też okazja, żebyśmy docenili, co to znaczy zdrowie, żebyśmy zobaczyli z jaką pasją i szacunkiem bohaterowie zdjęć podchodzą do codzienności. Jak ją doceniają, jak się cieszą, kiedy mogą spotkać kolegów i koleżanki z WTZ – mówiła Justyna Rząska, dyrektor GOK-u.
Na zdjęciu od lewej: Michał Krajewicz, Justyna Rząska i Olek Knitter.
Organizujący wystawę i jej autor dziękowali też pracownikom WTZ, za to co robią dla osób niepełnosprawnych. Słowa uznania padły też w kierunku rodzin i opiekunów uczestników.
– Jesteście bohaterami tego drugiego, najważniejszego planu – podsumowała szefująca Gminnemu Ośrodkowi Kultury. Natomiast Michał Krajewicz, reprezentujący chojnicki warsztat dziękował za zrealizowany projekt i serce dla uczestników.
W gronie dwunastu modeli znalazła się m.in. Katarzyna Dalecka.
Podobne tematy:
Najnowsze:
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS