Według OECD w Polsce mówimy obecnie o wyższej o ok. 15% umieralności na nowotwory złośliwe niż średnia Unia Europejskiej. Dobra wiadomość jest taka, że aż 90-95% wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe jest spowodowana przez czynniki zewnętrzne. A to oznacza, że mamy na nie wpływ, możemy je ograniczać i modyfikować. Co więcej, narzędzie, które może zmniejszyć ryzyko zachorowania na nowotwór, każdy z nas ma na wyciągnięcie ręki. Znasz je?
Jeśli kiedykolwiek słyszałeś/aś o europejskim kodeksie walki z rakiem, to jesteś w zdecydowanej mniejszości. Zaledwie 9% osób w Polsce zna jego zalecenia. Europejski kodeks walki z rakiem to prosta i gotowa instrukcja, zawierająca 12 zaleceń, które pomagają ograniczyć lub nawet całkowicie wyeliminować działanie czynników zwiększających ryzyko zachorowania na raka.
Statystyki dot. liczby zachorowań na nowotwory są zatrważające.
Według Międzynarodowej Agencji Badań Nad Rakiem w 2050 roku na świecie pojawi się 35 000 000 nowych zachorowań na nowotwory złośliwe. Będzie to wzrost o 77% względem 2022 roku
– mówi dr n. o zdr. Paweł Koczkodaj z Narodowego Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowego Instytutu Badawczego i dodaje:
Według danych OECD w Polsce mówimy obecnie o 15 procentowej wyższej umieralności na nowotwory złośliwe niż średnia Unia Europejskiej. Według danych krajowego rejestru nowotworów, mówimy o stale rosnącej zachorowalności na nowotwory złośliwe.
Jest jednak nadzieja. Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem oszacowała, że w przypadku przestrzegania wszystkich 12 zaleceń przez wszystkich Europejczyków moglibyśmy mówić o 50-procentowej redukcji zgonów nowotworowych.
Europejski kodeks walki z rakiem daje nam 12 wskazówek, jak możemy obniżyć ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe, na nowotwory złośliwe. I właściwie wszystkie z tych zaleceń, są do wprowadzenia przez nas samych, ponieważ kodeks został opracowany właśnie w taki sposób, aby każda osoba, również ta, która nie ma właściwie żadnej wiedzy medycznej, mogła wprowadzić je w swoje życie
– mówił dr n. o zdr. Paweł Koczkodaj.
Czy znasz 12 zaleceń, które pozwolą zmniejszą ryzyko zachorowania na raka?
1. Nie pal papierosów
Nie ulega wątpliwości, że palenie tytoniu jest jednym z głównych czynników ryzyka wystąpienia nowotworu. Co więcej jest jedną z głównych przyczyn zgonów związanych z chorobą nowotworową.
W jednym papierosie znajduje się około 7000 substancji chemicznych, z czego aż ponad 70 jest silnie rakotwórczych – czytamy w materiałach dot. europejskiego kodeksu walki z rakiem.
2. Unikaj dymu tytoniowego
Niestety nawet osoby, które nie palą, ale są regularnie narażone na dym tytoniowy, czyli są tzw. biernymi palaczami, mają zwiększone ryzyko rozwoju nowotworów. To właśnie unikanie palenia tytoniu, ale także unikanie miejsc, gdzie występuje dym tytoniowy i jego skupiska, są jednymi z najskuteczniejszych sposobów zmniejszenia ryzyka zachorowania na nowotwory.
3. Utrzymuj zdrową masę ciała
Pamiętajmy o tym, że nadwaga i otyłość to drugi najważniejszy, po paleniu papierosów, najsilniejszych czynnik rozwoju chorób nowotworowych
– mówi dr n. o zdr. Paweł Koczkodaj
Jak sprawdzić, czy masa ciała jest prawidłowa? Wskazówki znajdują się na stronie Ministerstwa Zdrowia.
4. Pamiętaj o regularnej aktywności fizycznej
Regularna aktywność fizyczna jest ogromnym czynnikiem protekcyjnym, jeżeli chodzi o choroby nowotworowe
– mówi dr n. o zdr. Paweł Koczkodaj
Według kodeksu warto każdego dnia poświęcić 60 minut na ruch o średniej intensywności lub alternatywnie 30 minut na ruch o wysokiej intensywności.
5. Przestrzegaj zasad zdrowego żywienia
Spożywaj naturalne produkty spożywcze i ogranicz spożycie mięsa, szczególnie czerwonego. Mimo wielu kampanii edukacyjnych i budujących świadomość w Polsce wciąż rośnie spożycie cukru. Więcej o tym, jak szkodliwy jest cukier w poniższym materiale:
Jak nam szkodzi cukier?
6. Zredukuj maksymalnie spożycie alkoholu
Picie już nawet niewielkiej ilości alkoholu zwiększa ryzyko zachorowania na raka.
Jest to jeden z głównych czynników modyfikowalnych, który odgrywa bardzo istotną rolę w kancerogenezie, czyli rozwoju choroby nowotworowej
– mówi dr n. o zdr. Paweł Koczkodaj
Co więcej, jak wiadomo, spożywanie alkoholu przyczynia się również do występowania wielu innych chorób, takich jak marskość wątroby czy zapalenie trzustki.
7. Unikaj długotrwałego wystawiania się na działanie promieni słonecznych
Czerniakowi sprzyja nadmierne narażenie na promieniowanie słoneczne oraz częsta ekspozycja na słońce i regularne naświetlanie UV (na przykład w solarium). Każdego roku czerniak zabija w Polsce 30 proc. chorych. O tym, jak się chronić przed czerniakiem opisaliśmy w artykule:
Czy to czerniak?
8. Chroń się przed ekspozycją na substancje rakotwórcze w miejscu pracy
Choroba nowotworowa może pojawić się od kilku do nawet kilkudziesięciu lat po pierwszym kontakcie z substancją rakotwórczą, dlatego tak ważne jest przestrzeganie przepisów dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy.
9. Chroń się przed promieniowaniem radonowym w domu
10. Zalecenia dla kobiet: ogranicz terapię hormonalną, jeśli możesz karm piersią
Karmienie piersią niesie ze sobą wiele korzyści, takich jak np. łagodniejszy przebieg połogu, a długofalowo, np. mniejsze ryzyko zachorowania na raka piersi i jajnika. Trzeba jednak podkreślić, że karmienie piersią nie chroni przed zachorowaniem na raka piersi, a jedynie zmniejsza ryzyko zachorowania o 4,3% wraz z każdym dodatkowym rokiem karmienia.
Jak czytamy w europejskim kodeksie walki z rakiem:
z kolei przedłużone stosowanie hormonalnej terapii zastępczej (HTZ), łagodzącej objawy menopauzy, może zwiększać ryzyko zachorowania na raka piersi.
11. Korzystaj ze szczepień ochronnych
Jak czytamy w materiałach europejskiego kodeksu walki z rakiem:
wirusowe lub bakteryjne czynniki infekcyjne są odpowiedzialne za 15–20% nowotworów złośliwych.
Warto korzystać ze szczepień ochronnych, np. przeciwko wirusowi HPV. Jak wynika z wieloletnich obserwacji w Irlandii, kobiety zaszczepione w dzieciństwie przeciwko wirusowi HPV nie zachorowały na raka szyjki macicy.
Kobiety zaszczepione w dzieciństwie przeciwko HPV nie chorują na raka szyjki macicy
12. Korzystaj z badań przesiewowych
Badania przesiewowe mają na celu wykrycie chorób lub stanów przedchorobowych we wczesnych fazach, zanim pojawią się objawy lub symptomy, dlatego są tak ważne. Planując badania przesiewowe – warto skorzystać z Kalendarza Badań NFZ.
Jakie badania profilaktyczne wykonać? Skorzystaj z kalendarza badań!
Profilaktyka, profilaktyka i budowanie świadomości. Niestety tej wciąż brakuje. Warto przeczytać cały artykuł dr n. o zdr. Pawła Koczkodaja o 12 zaleceniach
Lekcje o zdrowiu w szkołach najwcześniej w 2026 roku
Źródła:
https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/europejski-kodeks-walki-z-rakiem
Autor: Nina Nowak
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS