A A+ A++

Problem zbyt niskiego ciśnienia wody w instalacji wewnętrznej dotyczyć może wielu osób. Po pierwsze są to osoby, które mieszkają na wzniesieniach. Niewydolna sieć wodociągowa może być powodem tego, że o pewnych porach dnia i nocy z kranów nie chce płynąć woda. Dotyczy to np. godzin szczytu, czyli zwiększonego okresowego poboru wody. Przykładem są godziny 18 do 21, kiedy większość osób się kąpie. Zwiększone zużycie wody z sieci wodociągowej automatycznie obniża ciśnienie w niej, przez co woda może nie docierać do domu. Inną przyczyną są także niespodziewane awarie na sieciach wodociągowych, które także odpowiadają za niższe niż zwykle ciśnienie wody. Pozostałe przyczyny to np. stare i skorodowane lub zarośnięte kamienie rury, a w przypadku ujęć własnych, uszkodzenie pompy głębinowej.

Co można zrobić we własnym zakresie, aby zwiększyć ciśnienie wody? Najprostszym rozwiązaniem jest instalacja pompy do podnoszenia ciśnienia wody. Sprawdź tutaj, czy jej potrzebujesz: https://ogrody24.pl/blog/post/kto-potrzebuje-pompy-do-podnoszenia-cisnienia.

Pompa do podnoszenia ciśnienia to uniwersalne urządzenie, które dzieli się na dwie kategorie: samozasysające oraz pionowe. Różnice pomiędzy nimi są zasadnicze i dotyczą nie tylko ceny zakupu, ale przede wszystkim konstrukcji i sposobu działania. Do okazjonalnego użytku w domach jednorodzinnych oraz na działkach dobrym wyborem będą tańsze pompy samozasysające. Tam, gdzie niskie ciśnienie wody jest permanentnym problemem, a ona sama jest niezbędna np. do funkcjonowania firmy lub innego obiektu, polecamy wielostopniowe pompy pionowe. Wyróżniają się one bardzo dużą wydajnością, ale są także bardziej skomplikowane, przez co ich cena jest zdecydowanie większa niż pomp samozasysających.

Czym grozi zbyt niskie ciśnienie wody?

Słabe ciśnienie wody w instalacji wodociągowej może być przyczyną wielu poważnych problemów, a nawet awarii. Poniżej przedstawiamy najpowszechniejsze z nich.

Nieuruchamianie się pieca gazowego

Jeśli do podgrzewania wody używany jest klasyczny piecyk gazowy, to niewystarczające ciśnienie wody będzie powodem jego unieruchomienia. W przypadku starszych piecyków typu junkers może to grozić poważną awarią, a czasami i ulatnianiem się gazu.

Zalanie mieszkania i niekontrolowany wyciek wody

Specjaliści branży wod-kan mogą potwierdzić, że okresowo niedostateczne ciśnienie wody jest przyczyną wielu kosztownych zalań mieszkań i domów. Dzieje się tak wtedy, kiedy po odkręceniu kranu nie płynie z niego woda. Zdarza się wówczas, że odruchowo zapominamy ów kran zamknąć i np. idziemy spać lub wychodzimy do pracy. Kiedy po pewnym czasie ciśnienie nie w instalacji wodnej wróci do prawidłowego poziomu, z kranu zaczyna płynąć woda. Szczęście, jeśli odpływ jest otwarty i drożny i odprowadzi całą wodę do kanalizacji. Gorzej, jeśli w zlewie lub wannie jest korek, lub odpływ nie nadąża z odprowadzeniem wody. Dochodzi wówczas do przelania się jej poza zlew, umywalkę lub wannę, a w konsekwencji do zalania mieszkania. Koszty takiego remontu mogą być olbrzymie!

Kup pompę, aby zwiększyć ciśnienie wody

Aby przywrócić prawidłowe ciśnienie wody w instalacji, wystarczy tak naprawdę kupić jedno urządzenie, czyli pompę do zwiększania ciśnienia wody – https://ogrody24.pl/. Pompy samozasysające to wydatek rzędu kilkuset do kilku tysięcy złotych. Większym wydatkiem są wysoko wydajne pompy pionowe, jednak ich stosowanie ma uzasadnienie przy większych przedsięwzięciach. Na koniec warto dodać, że pompy samozasysające mogą poprawić ciśnienie wody, podnosząc ją do wysokości max. 8 metrów.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZmarł Stanisław Konopka, wieloletni dyrektor dąbrowskiego Liceum Ogólnokształcącego
Następny artykułRosyjski aktor na celowniku służb. Nie gryzł się w język