Wczoraj, 10 stycznia (13:15)
Sezon grypowy spotęgował problem braku dostępności leków w wielu polskich aptekach. Pacjenci skarżą się na utrudniony dostęp do antybiotyków, środków przeciwwirusowych, a także wielu innych produktów leczniczych. Co zrobić, jeśli pilnie potrzebujemy jakiegoś medykamentu, a farmaceuta informuje nas, że aktualnie nie ma go na stanie? Wyjaśniamy, jak i gdzie kupić lek, którego brakuje w aptece.
- Niedobory leków w aptekach to problem, który ciąży nam zwłaszcza teraz, w szczycie sezonu grypowego. Zimą Polacy, a także zamieszkujący nasz kraj uchodźcy z Ukrainy, często zmagają się z mniej lub bardziej poważnymi infekcjami
- W związku z tym, zapotrzebowanie na produkty lecznicze jest ogromne. Niezależnie od tego, czy z receptą udajemy się dużej, czy niewielkiej, lokalnej apteki, może przydarzyć nam się sytuacja, gdy “lek będzie na brakach”
- Co zrobić, gdy w aptece nie ma leku, a my pilnie go potrzebujemy? Okazuje się, że mozolne spacery od punktu do puntu wcale nie są najlepszym rozwiązaniem
W teorii wykupienie leku w aptece po okazaniu recepty od lekarza powinno odbywać się bezproblemowo. W praktyce farmaceuci często jednak odsyłają pacjentów z kwitkiem, informując ich przy tym, że “niestety nie mają tego leku na stanie”.
Taki obrót spraw wywołuje w nas obawy, że nie uda nam się wykupić potrzebnego środka leczniczego. Na szczęście z niekomfortowej sytuacji bardzo łatwo można wybrnąć.
Gdy brakuje dostępu do systemu teleinformatycznego, recepta zostaje wystawiona pisemnie i wówczas, jeśli jest wypisana nieczytelnie, pracownik apteki nie może wydać leku. W takiej sytuacji najlepiej zadzwonić do lekarza, aby wystawił poprawnie receptę, a nie denerwować się na farmaceutę.
Przeczytaj: Tani lek z apteki. Na paprotki działa równie skutecznie jak na ludzi
Pod żadnym pozorem nie należy kupować środków medycznych przez internet, (np. za pośrednictwem portali sprzedażowych). Wyjątek stanowi tutaj sprzedaż tzw. leków OTC, które można zdobyć bez recepty w aptekach prowadzących sprzedaż wysyłkową produktów leczniczych.
Jeśli stan zdrowia pozwala nam na to, aby poczekać, aptekarze często proponują zamówienie leku z hurtowni. Ewentualnie istnieje możliwość przesunięcie leku między aptekami jednego właściciela.
Farmaceuta sprawdzi wówczas dostępność produktu w systemie i, jeżeli będzie miał taką możliwość, zamówi go do swojej placówki. Takie rozwiązanie często jest wygodne, bo często zdarza się, że brakujący lek jest do odbioru już kolejnego dnia.
Sprawdź: GIS wycofał popularne tabletki na ból gardła. Zawierają toksyczne alkaloidy
Nie zawsze jednak apteka może sprowadzić produkt z innej apteki czy hurtowni tak szybko, jak byśmy sobie tego życzyli. Gdzie szukać leku w sytuacji, jeśli zależy nam na czasie?
- Wbrew pozorom, potrzebne produkty lecznicze najłatwiej zdobyć w niewielkich, osiedlowych aptekach z uwagi na stosunkowo mały ruch.
- Duże punkty farmaceutyczne mają większe zapasy, więc w teorii powinny być lepiej zaopatrzone. W praktyce wszystko zależy jednak od rodzaju produktu.
- G … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS