A A+ A++

W bardzo wielu przedsiębiorstwach mamy do czynienia z negatywnym wpływem ogólnej sytuacji gospodarczej na kondycję finansową. W takim przypadku najlepiej postępować spokojnie i zgodnie z planem. Należy pamiętać o tym, że zawsze można poprosić o pomoc ekspertów, renegocjować umowy kredytowe z bankami, wystąpić o finansowanie ze środków pomocowych lub renegocjować terminy płatności z kontrahentami.

W pierwszej fazie najważniejszym zadaniem jest zapewnienie gotówki na bieżące funkcjonowanie, czyli inaczej mówiąc, odzyskanie kontroli nad płynnością finansową. Krótkoterminowy plan powinien zakładać zapewnienie finansowania bankowego lub pomocy rządowej. W zdecydowanej większości przypadków nie rozwiąże to problemu, da jednak przedsiębiorstwu chwilę oddechu potrzebną na dokładną analizę sytuacji oraz dobranie środków zaradczych.

Przede wszystkim konieczne jest dokładne zrozumienie zmian, jakie pandemia wywołała w strukturze przychodów, kosztów oraz rentowności poszczególnych projektów, produktów lub usług. Analiza ta powinna być przeprowadzona w taki sposób, aby ułatwić przejście do następnego etapu, czyli koncentracji na rentownych obszarach działalności i rezygnacji lub zawieszenia finansowania projektów przynoszących straty. Jeżeli problemy z płynnością nie są poważne, wyjściem mogą być negocjacje z bankiem, konsolidacja zadłużenia lub zamiana zadłużenia na udziały w przedsiębiorstwie.

Firmy korzystają z uproszczonej restrukturyzacji

W przypadku gdy powyższe środki okazują się nieskuteczne i nie ma perspektyw na odzyskanie długoterminowej równowagi finansowej, należy rozważyć opcję otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego. W ramach rozwiązań tarcz antykryzysowych ustawodawca przyszedł z pomocą zadłużonym przedsiębiorstwom, wprowadzając procedurę uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego. Otwarcie go wymaga podpisania umowy z licencjonowanym doradcą. Procedura jest bardzo prosta, a już samo otwarcie postępowania, które nie wymaga zgody sądu, daje przedsiębiorstwu ochronę przed wierzycielami i egzekucją.

Uproszczone postępowania restrukturyzacyjne cieszą się dużym zainteresowaniem przedsiębiorców. Wskazują na to dane zawarte w raporcie „Restrukturyzacja przedsiębiorstw – analiza i omówienie postępowań restrukturyzacyjnych za III kwartał 2020 roku”. Raport opublikowała niedawno firma MGW CCG. Wynika z niego, że ilość otwartych postępowań restrukturyzacyjnych wzrosła z 99 w drugim kwartale do 188 w trzecim kwartale 2020 roku, przy czym aż 72 proc. stanowiły uproszczone postępowania restrukturyzacyjne.

Środki z Agencji Rozwoju Przemysłu

Kolejne narzędzia pomocne przedsiębiorcom zostały wprowadzone w sierpniu tego roku przez Ustawę o pomocy publicznej w celu ratowania lub restrukturyzacji przedsiębiorców. Jest to pierwsze narzędzie umożliwiające otrzymanie pomocy na czas restrukturyzacji.

Będąca operatorem programu Agencja Rozwoju Przemysłu może krótkoterminowo wesprzeć przedsiębiorstwo pożyczką umożliwiającą kontynuację działalności do czasu opracowania planu restrukturyzacji. Na etapie wdrażania restrukturyzacji dostępne są już inne elementy pomocowe, takie jak objęcie akcji, udziałów, obligacji oraz ulgi i odroczenia związane z należnościami wobec budżetu państwa.

Czytając specjalistyczną prasę biznesową trudno oprzeć się wrażeniu, że napisano już prawie wszystko o tym, jak przedsiębiorcy powinni radzić sobie z kłopotami w czasie kryzysu. Jednak ten kryzys to przecież nie tylko kłopoty dla przedsiębiorców. Wielu z nich odniosło zupełnie niespodziewany sukces, ta … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł24 tys. 692 nowe zakażenia koronawirusem; zmarły 373 osoby – najwięcej od początku epidemii
Następny artykułCOVID-owe oddziały w dwóch otwockich szpitalach