A A+ A++

Inflacja wysoka, a kurs złotego słaby

Podkreśla, że w szczególności inflacja wcale nie obniżyła się we wrześniu, jak zakładała część RPP, ale poszybowała wysoko ponad wszystkie prognozy analityków. Tak więc teraz prosty model wiążący ostatnie decyzje RPP z ruchem inflacji wskazuje podwyżkę stóp właśnie o 50 punktów bazowych.

Ekonomista sądzi, że Rada przy takiej presji ze strony CPI nie odważy się sygnalizować końca zacieśnienia i może mieć poważne wątpliwości czy zapowiadać przerwę w podwyżkach.

Podobnego zdania są eksperci z mBanku, którzy także zaznaczają, że wrzesień nie przyniósł ulgi, jeśli chodzi o polską inflację, niemniej rynkowa reakcja okazała się dość umiarkowana jak na skalę zaskoczenia. Dlatego też spodziewają się nieco mniejszej podwyżki stóp. – Naszym zdaniem Rada zdecyduje się na kolejną podwyżkę stóp o 25 punktów bazowych. Głowy analityków, ekonomistów i całego społeczeństwa mogą być rozgrzane po wrześniowym wyskoku inflacji, ale trzeba pamiętać, że Rada podejmuje decyzje, patrząc w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej – przekonuje Marcin Mazurek, główny ekonomista mBanku. – Tu, zgodnie z ostatnimi dostępnymi projekcjami NBP, inflacja będzie się obniżać – a sama trajektoria zmian cen jest wciąż bardzo podobna do tej z projekcji, co dla większości członków będzie argumentem za ostrożną podwyżką – dodaje.

Gospodarka i rynek pracy mogą bardzo ucierpieć

W jego ocenie w gronie RPP silne jest przekonanie, że obecne procesy cenowe są w zdecydowanej większości poza kontrolą Rady (czynniki zewnętrzne), a każda kolejna podwyżka stóp powyżej poziomu 7 proc. może mieć coraz poważniejsze negatywne skutki dla zmiennych realnych (wzrost, rynek pracy). Rada będzie starała się dać sygnał, że walczy – stąd podwyżka o 25 punktów bazowych – tak by starać się utrzymać na wodzy oczekiwania inflacyjne. W tle zaś będzie czekać na oddziaływanie zacieśniania ze strony wielkich globalnych graczy – Fedu i EBC. Zduszenie inflacji i spowolnienie wzrostu w największych gospodarkach będzie pomagać zduszeniu inflacji w Polsce.

Ku kolejnej – dwunastej już podwyżce – skłania się też Mariusz Zielonka, ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan. On również wskazuje na wysoką inflację we wrześniu, a także reakcję walut – forinta i czeskiej korony na zapowiedzi końca podwyżek stóp przez tamtejsze banki centralne. – W tej sytuacji ciężko sobie wyobrazić, że RPP nie zdecyduje się podnieść jutro stóp procentowych. Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest podwyżka o 25 punk … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRadosław Fogiel i Jacek Jaśkowiak w “Gościu Wydarzeń”. [OGLĄDAJ] od godz. 19.20 w Polsat News
Następny artykułAnna Dymna nie do poznania. Co się stało z gwiazdą?