publikacja
2024-11-20 06:00
Wzrost wartości dolara pcha notowania USD/JPY w poziomy, które wcześniej kończyły się interwencjami Banku Japonii. Najbliższe posiedzenie BoJ ws. stóp procentowych zaplanowano na 18 grudnia 2024 roku, ale rynki już spekulują, że stopy pójdą w górę.
Z końcem lipca Bank Japonii zdecydował się na drugą w tym roku podwyżkę stóp procentowych i przedstawił szczegółowy plan skupu obligacji. Tym samym znalazły się one na najwyższym poziomie od końca 2008 roku, czyli czasów światowego kryzysu finansowego.
Decyzja ta wywołała spore zamieszanie na rynkach. Nikkei225 poszedł w dół o ponad 12% i zanotował jedną z najgorszych spadkowych serii w swej historii. Bank Japonii studził później rynkowe emocje i oświadczył, że “duża zmienność rynku może zmienić ścieżkę podwyżek stóp”.
Jednak umocnienie jena było chwilowe. Kurs USD/JPY zyskał ponad 10% na przestrzeni ostatnich dwóch miesięcy. Obecnie za 1 USD należy zapłacić ok. 154 JPY (choć przed weekendem było to niemal 147 JPY). Notowania zbliżają się więc do obszaru, w którym Bank Japonii serii dokonał dużych interwencji walutowych na przełomie 2023 i 2024 roku.
Warto odnotować, że wczorajsza korekta na parze USD/JPY była wynikiem ucieczki inwestorów w bezpieczne aktywa (m.in. obligacje rządowe czy złoto). Zmniejszenie apetytu na ryzyko spowodowała zaktualizowana doktryna nuklearna Rosji.
Inwestorzy obstawiają jednak, że spadek wartości jena wymusi zmianę nastawienia Banku Japonii, w związku z czym zajmują pozycje krótkie na obligacjach, kupują akcje banków i przygotowują się na podwyżkę stóp procentowych, która może nastąpić już w przyszłym miesiącu – podaje Reuters. Posiedzenie BoJ ws. stóp procentowych zaplanowano bowiem na 18 grudnia 2024 roku.
Rynki zwracają na to uwagę, ponieważ ostatnia podwyżka stóp procentowych w Japonii miała miejsce 3,5 miesiąca temu – wbrew fali światowych cięć stóp procentowych – i była jednym z czynników wywołujących chaotyczny wzrost wartości jena.
“Wydaje się, że Bank Japonii poświęca dużo więcej uwagi i uwagi tej sprawie” – powiedział cytowany przez agencję Reuters Shinji Ogawa, współkierownik działu sprzedaży akcji gotówkowych w Japonii w JP Morgan w Tokio. Od końca października wycena podwyżki japońskich stóp procentowych o 25 punktów bazowych w grudniu wzrosła do około 54% prawdopodobieństwa.
Kurs jena jest ważnym czynnikiem wpływającym na gospodarkę Japonii oraz wyniki rynku akcji. Może oddziaływać na politykę pieniężną poprzez koszty importu, które napędzają inflację (najnowsze dane poznamy w nocy 22 listopada, inflacja CPI we wrześniu wyniosła 2,5%). Przypomnijmy, że od początku 2021 r. jen stracił ponad 30% wartości w stosunku do dolara. Rynki finansowe uważają, że osłabienie jena wywrze presję na bank centralny, aby zareagował jak najszybciej.
“W świetle ostatnich zmian kursu japońskiego jena, Bank Japonii może musieć ponownie ocenić, czy powinien przyjąć bardziej jastrzębie podejście na nadchodzących posiedzeniach” – powiedział cytowany przez Reuters Nathan Swami, szef działu handlu walutami w regionie Azji i Pacyfiku w Citi w Singapurze.
“Pomimo niedawnego spadku kursu USD/JPY, trend wzrostowy pary walutowej pozostaje nienaruszony w krótkim i średnim terminie. Dolar zyskuje wsparcie ze strony oczekiwań rynku, że nowa polityka fiskalna administracji prezydenta elekta Donalda Trumpa doprowadzi do presji inflacyjnej. Polityka taka jak protekcjonizm, wysokie cła i obniżki podatków mogą napędzać wydatki krajowe, wspierając inflację i zmniejszając presję na obniżkę stóp. Ta zmiana w polityce fiskalnej USA może zmniejszyć prawdopodobieństwo znacznej obniżki stóp, wspierając dolara względem innych walut, w tym jena” – uważa Rania Gule, starszy analityk rynku w XS.com.
“W Japonii wskaźnik cen producenta przekroczył oczekiwania, wzrastając o 3,4% rok do roku i 0,2% miesiąc do miesiąca w październiku. Wzrost ten odzwierciedla presję inflacyjną, która może wkrótce wpłynąć na ceny konsumpcyjne, stanowiąc wyzwanie dla BoJ, który od dawna stara się stymulować gospodarkę poprzez łagodną politykę pieniężną. Dane te stawiają BoJ w trudnej sytuacji, równoważąc wzrost gospodarczy ze wzrostem inflacji. Moim zdaniem każdy sygnał BoJ o podniesieniu stóp przyciągnąłby napływ kapitału, naturalnie wzmacniając jena. Jednak podwyżka stóp stwarza również ryzyko dla gospodarki Japonii, która nadal zmaga się ze strukturalnymi wyzwaniami wpływającymi na wzrost” – dodaje Gule.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS