A A+ A++

Szczegóły planów związanych z rozwojem ochrony zdrowia, inwestycjami w starachowickim szpitalu, ważnymi programami profilaktyczno-zdrowotnymi, ale także działaniami mającymi poprawić bezpieczeństwo mieszkańców przedstawili członkowie KWW Marka Materka podczas drugiej, programowej konferencji prasowej.

Czwartkowe spotkanie odbyło się w pobliżu parkingu Powiatowego Centrum Opieki Zdrowotnej, który komitet zamierza przekształcić w nowoczesne Centrum Parkingowo-Przesiadkowe, zwiększając w ten sposób dostępność parkingową dla pacjentów i mieszkańców Starachowic. W planach są również inne inwestycje.

Centrum Kardiologii w budynku po PAKS

– W 2022 roku Szpital Starachowicki zakupił budynek po Polsko-Amerykańskich Klinikach Serca. To strategicznie ważna i zaplanowana wspólnie inwestycja, która zapewni rozwój opieki medycznej dla mieszkańców. Modernizacja budynku po PAKS, w celu utworzenia w nim Świętokrzyskiego Centrum Kardiologii Inwazyjnej, pozwoli m.in. na wdrożenie programu koordynowanej opieki po zawale KOS czy zwiększenie ilości wykonywanych ablacji zaburzeń rytmu serca – podkreśla Marek Materek, prezydent Starachowic i lider komitetu.

W dobie aktualnej sytuacji w służbie zdrowia, dziś wszystkie samorządy walczą o dobrych lekarzy specjalistów. Dzięki zaangażowaniu władz miasta, powiatu i szpitala, w tej kadencji pozyskano wielu cenionych i wykwalifikowanych lekarzy specjalistów. – Aby takich nabytków było więcej, chcemy zapewnić możliwość związania się pozyskiwanych lekarzy z naszym pięknym miastem. Dlatego gmina, w partnerstwie z powiatem, zaplanuje i zagospodaruje mieszkania służbowe dla lekarzy – zapowiada lider komitetu. 

Więcej łóżek w ZOL i Centrum Zdrowia 75+

Rozwój ochrony zdrowia to także rozwiązania infrastrukturalne, które w swoim programie ma KWW Marka Materka 2024. – Chcemy doprowadzić do modernizacji byłej pralni i przeniesienia ZOL-u wraz ze zwiększeniem liczby łóżek (do poziomu 100-150 łóżek) oraz Zakładu Rehabilitacji Dziennej z wykorzystaniem środków zewnętrznych. Planujemy także wymianę aparatury medycznej starszej niż 10 lat ze środków unijnych, wykonanie kolejnych etapów termomodernizacji budynków szpitala oraz utworzenie Centrum Zdrowia 75+ – zapowiada Piotr Ambroszczyk, starosta starachowicki i kandydat do Rady Powiatu.

W zakresie świadczeń medycznych, komitet zamierza uruchomić Centrum Zdrowia Psychicznego typu B z oddziałem dziennym oraz przy Oddziale Chirurgii ogólnej kontraktów z zakresu chirurgii twarzowo-szczękowej i urologii. – Ponadto planujemy rozwój Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii poprzez zwiększenie możliwości pełnego wykorzystania bloku operacyjnego i liczby wykonywanych zabiegów we wszystkich specjalizacjach. Ważnym punktem jest modernizacja i reorganizacja SOR z oddzieleniem strumienia pacjentów nietrzeźwych – mówi dr Jacek Walkowski, dyrektor szpitala i kandydat do Rady Powiatu Starachowickiego.

Nowe poradnie specjalistyczne w PZOZ 

Kolejnym celem jest zwiększenie dostępności świadczeń dla mieszkańców miasta i powiatu starachowickiego. – Zrealizujemy to poprzez zwiększenie liczby poradni specjalistycznych w starachowickim szpitalu. Powróci poradnia dermatologiczna, stworzymy m.in. poradnie endokrynologii ginekologicznej i leczenia niepłodności czy patologii piersi (z wykorzystaniem zakupionego mammografu) – mówi dr Marek Maciukajć, kandydat do Rady Powiatu. – Zwiększenie dostępności świadczeń to także umożliwienie korzystania z nich w dogodnych dla mieszkańców godzinach. Chcemy rozszerzyć te świadczenia na godziny popołudniowe. Największym wyzwaniem w zakresie dostępności będzie realizacja pomysłu utworzenia Centralnego Ośrodka POZ przy PZOZ z filiami w gminach ościennych, jako przeciwdziałanie niedoborom kadry lekarskiej.

KWW Marka Materka dostrzega także wagę programów zdrowotnych i profilaktycznych. – Chronimy zdrowie i zapewniamy bezpieczeństwo, ale naszym celem jest równocześnie zapewnianie i budowanie dobrej przyszłości dla naszych dzieci. Dlatego w zbliżającej się kadencji samorządu chcemy stworzyć programy profilaktyczno-zdrowotne, które będą odpowiadać na najważniejsze potrzeby i choroby cywilizacyjne dzisiejszego świat – zaznacza Aleksandra Piechota, specjalista pielęgniarstwa neonatologicznego i rodzinnego, kandydatka do Rady Miasta. – Stworzymy program zdrowia psychicznego mieszkańców miasta i powiatu starachowickiego, w szczególności dzieci i młodzieży. W oparciu o specjalistów z Międzyszkolnego Ośrodka Gimnastyki Korekcyjnej i Kompensacyjnej przygotujemy i wdrożymy program profilaktyki zdrowego kręgosłupa i korekcji wad postawy. 

Edukacja młodzieży i inwestycje w monitoring

Komitet stawia również na bezpieczeństwo i edukację prozdrowotną najmłodszych. Badania pokazują że w Polsce wciąż mamy niski poziom świadomości i umiejętności ratowania ludzkiego życia. W Starachowicach kursy pierwszej pomocy przedmedycznej jak dotąd organizowane były doraźnie, projektowo i nieregularnie. – Będziemy dążyli do wprowadzenia powszechnych szkoleń dla uczniów szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz w centrach seniora z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej. Chcemy, aby certyfikaty ukończenia szkoleń uzyskiwali wszyscy absolwenci starachowickich szkół – mówi Magdalena Lach-Zwierz, dyrektor SP1 w Starachowicach i kandydatka do Rady Powiatu.

Z myślą o bezpieczeństwie i komforcie starachowiczan, miasto planuje zainwestować w nowoczesne rozwiązania monitoringu. Modernizacja istniejącego systemu obejmować będzie przede wszystkim wymianę najstarszych i najbardziej awaryjnych kamer na nowoczesne punkty o polu widzenia 360 stopni w jakości HD oraz rozbudowę „serca” systemu, tak aby można było objąć nim wszystkie nowe inwestycje w tereny publiczne oraz zamontować dodatkowe kamery zgodnie z potrzebami mieszkańców – w szczególności przy miejskich placówkach oświatowych. 

Zmiany pozwolą na wykorzystanie technologii analizy obrazu, takiej jak rozpoznawanie twarzy czy detekcja ruchu, umożliwi automatyczne monitorowanie oraz szybkie reagowanie na potencjalne zagrożenia. Rozszerzenie systemu o czujniki gromadzące i analizujące dane o jakości powietrza, hałasie oraz natężeniu ruchu ulicznego pozwoli miastu sprawnie reagować na problemy środowiskowe oraz wprowadzać działania poprawiające komfort życia mieszkańców.

– Zanim przystąpimy do modernizacji miejskiego monitoringu, pragniemy usłyszeć zdanie mieszkańców. Zaplanowaliśmy szerokie konsultacje społeczne, aby uwzględnić opinie i pomysły społeczności lokalnej na temat obecnej lokalizacji kamer oraz potrzeb w zakresie nowych punktów. Modernizacja miejskiego monitoringu ma na celu stworzenie inteligentnego, bezpiecznego i przyjaznego środowiska dla wszystkich – mówi Marek Materek.

Więcej bezpiecznych przejść dla pieszych

Istotna dla bezpieczeństwa jest również budowa bezpiecznych przejść dla pieszych. W minionej kadencji Gmina Starachowice i Powiat Starachowicki, przy współpracy z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad, doświetliły i wzmocniły ponad trzydzieści niebezpiecznych miejsc, w których piesi wykazują największą aktywność. To nie koniec. – Doprowadzimy do tego, aby na terenie Starachowic i Powiatu Starachowickiego nie istniały przejścia dla pieszych, które nie będą dobrze widoczne dla kierowców i pieszych. Jeszcze w tym roku doświetlone zostaną przejścia dla pieszych przy ul. J. Piłsudskiego, dwa przejścia przy ul. Długiej, przejście dla pieszych przy ul. Moniuszki obok SP6, przejście dla pieszych przy ul. Kopalnianej oraz Słonecznej – zapowiada Marek Materek.

Komunikat prasowy: KWW Marka Materka 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułОП сообщил детали визита Зеленского в Турцию
Następny artykułBabska Sobota