A A+ A++

Biwak pod namiotem to wizja niesamowitej przygody. Jest on idealnym pomysłem dla miłośników przyrody i wakacji na łonie natury. Przed laty był bardzo powszechną formą spędzania czasu wolnego, dziś turystyka zmienia swój styl, a biwakowanie ponownie zyskuje zwolenników.

Zabieramy namiot

Do beztroskich wakacji pod namiotem trzeba się odpowiednio przygotować. Najważniejsze to spakować kilka niezbędników biwakowych, jak śpiwór, czy naczynia turystyczne. Pierwszym wyzwaniem przed taką wyprawą jest posiadanie odpowiedniego namiotu. Te sprzed lat charakteryzowała duża waga, dziś mamy możliwość nabycia namiotów idealnie przystosowanych do wypraw, superlekkich, szybko i łatwo się rozkładających. Ważne jest przeznaczenie namiotu i cel wyprawy. Czy chcemy biwakować na jednym polu, czy mamy plan na piesze wędrówki? Według cechy budowy namioty dzielą się na tunelowe i kopułowe, natomiast podział pojemności wyróżnia dwu i więcej osobowe. Możemy dopasować rodzaj rozkładania, wybierając klasyczną konstrukcję szkieletową, lub wygodne samorozkładające się, które zwykle mniejszych rozmiarów. Dobry namiot powinien być odporny na wielogodzinny deszcz i chronić przed wiatrem.

Materac lub karimata, co będzie odpowiednie?

Pole namiotowe jest idealnym miejscem dla poszukiwaczy wyzwań. Spędzając noce w otoczeniu przyrody pod gołym niebem, jesteśmy wystawieni na bezpośredni kontakt ze zmienną pogodą. Poza tym, że pakujemy do plecaka ciepłe ubrania, to głównym bagażem staje się również materac lub karimata. Zarówno jedne, jak i drugie stanowią doskonałą izolację przed wilgocią i chłodem. Karimaty są lekkie, wykonane z pianki i łatwo je schować do plecaka. Materace są cięższe, trudniejsze w złożeniu i wymagają napompowania, jednak są zdecydowanie wygodniejsze od karimaty. Na podjęcie decyzji co wybrać może wpływać miejsce i podłoże, na którym postawimy namiot, oraz komfort, jakiego oczekujemy.

Śpiwór to ważny wybór

Nie tylko w domu, ale i na wakacjach zmęczenie, lub brak snu, odbiera przyjemność z wyprawy. I nawet w warunkach biwakowych dobre posłanie i komfort cieplny jest w naszych oczekiwaniach warunkiem koniecznym. Potrzebny jest śpiwór, a oferta producentów jest szeroka. Dostępne są w wersji letniej, wielosezonowej i zimowej. W podróż wakacyjną i ciepłe noce, letnia opcja będzie optymalna. Warto dobrze dobrać rozmiar i jego kształt, najbardziej popularne do namiotów są śpiwory w typie mumia, idealnie dopasowane do budowy ciała.

Kuchenka turystyczna

Kuchenka jest podstawowym namiotowym gadżetem, pozwala na przygotowanie posiłku w ciągu całego dnia. Zabierzmy jeszcze naczynia turystyczne, dzięki nim gotowanie na świeżym powietrzu będzie łatwe i przyjemne. Kuchenki są niewielkich rozmiarów i o małej wadze, łatwo więc można schować je do plecaka.

Jeżeli dopiero planujemy zakup naczyń turystycznych, to warto wcześniej zapoznać się z tym artykułem https://nawakacje.eu/rankingi/najlepsze-naczynia-turystyczne/.

Lodówka turystyczna to ważny ekwipunek

Niezależnie od miejsca biwakowania przyrządzamy sobie posiłki, a wakacyjne temperatury przyspieszają psucie się żywności i utratę ich świeżości. Lekka i niewielka lodówka pozwoli przechować produkty znacznie dłużej i dodatkowo schłodzi napoje. Do wyboru są urządzenia na wkłady chłodzące lub elektryczne, każdy miłośnik wycieczek znajdzie coś dla siebie.

Dobrze zorganizowany biwak dostarczy mnóstwo radości i jest okazją na ciekawą przygodę.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDosłownie “wypali” przeziębienie. Naturalny sposób walki z wirusami
Następny artykułCentrum Poznania pustoszeje. Przez inflację, kryzys, ale przede wszystkim przez remonty